Φίλιππος Βέροιας - ΠΑΟΚ 22-24 - Μίλησε η εμπειρία (βίντεο)

Η απειρία των γηπεδούχων στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα, αποδείχθηκε καθοριστικός παράγοντας για να ντυθεί στα "ασπρόμαυρα" το ντέρμπυ ανάμεσα στον Φίλιππο Βέροιας και τον ΠΑΟΚ.

Στο νεαρό της ηλικίας και στο όχι μεγάλο βάθος του ρόστερ της ομάδας απέδωσε την ήττα ο προπονητής των ερυθρολεύκων, Τέο Παυλίδης, μετά το τέλος του αγώνα.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με σβηστές τις μηχανές στον αγώνα και ο ΠΑΟΚ παίτνοντας γρήγορα διαφορά στο σκορ, έδειχνε ότι θα έφτανε εύκολα στη νίκη.

Όμως από τα μισά του ημιχρόνου ο Φίλιππος βρήκε τρόπο να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων, ροκάνισε τη διαφορά στο σκορ και έφερε το ματς "στα ίσια".

Ο ΠΑΟΚ χρειάστηκε να επιστρατεύσει την εμπειρία του, να διαχειριστεί με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τα τελευταία λεπτά και τελικά να πάρει ένα εξαιρετικά σημαντικό δίποντο στη Βέροια επικρατώντας με 24-22 του Φιλίππου για την 6η αγωνιστική της HAndball Premier.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου με όπλο την καλή του άμυνα που δέχθηκε μόλις δύο τέρματα στα πρώτα 15 λεπτά.

Η επίθεση του Δικεφάλου του Βορρά έκανε σχεδόν ότι ήθελε στην άμυνα των ερυθρολεύκων που κατάφεραν να περιορίσουν κάπως τους αντιπάλους τους μετά το 20’.

Για να δείτε φωτογραφίες, πατήστε πάνω στην εικόνα:

11-11-2017 Φίλιππος Βέροιας- ΠΑΟΚ 22-24

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Ο Φίλιππος βελτίωσε κατά πολύ την άμυνά του αλλά και τα ποσοστά ευστοχίας, βγάζοντας και αιφνιδιασμούς και μείωσε τη διαφορά, υποχρεώνοντας τον ΠΑΟΚ να μείνει χωρίς γκολ στο διάστημα 45:52-52:53, όπου οι γηπεδούχοι όχι μόνο ισοφάρισαν, αλλά πέρασαν και μπροστά για πρώτη φορά με 21-20 με γκολ του Γρηγοριάδη.

Όμως στο κρίσιμο τελευταίο πεντάλεπτο ήρθε η δίλεπτη στον Ζλατάνο και το 22-22 στο 56:26 μετατράπηκε στο τελικό 24-22 υπέρ του ΠΑΟΚ στο 58:42. Σκορ το οποίο κατάφερε να διατηρήσει ο Δικέφαλος του Βορρά παρά το man to man που έβγαλε ο Φίλιππος που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αποβολή του Κυπραίου.

Οι Θεσσαλονικείς όμως σαφώς πιο έμπειροι διαχειρίστηκαν σωστά τον χρόνο στο τελευταίο λεπτό και πήραν μια εξαιρετικά δύσκολη – όπως αποδείχθηκε – νίκη μέσα στη Βέροια, πιάνοντας τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΠΑΟΚ 22-24

Τα πεντάλεπτα: 1-4. 1-6, 2-8, 4-10, 6-12, 10-14 (ημχ.), 12-17, 16-18, 17-19, 20-20, 21-22, 22-24
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος 1, Ψωμιάδης, Ζευγαρόπουλος, Τριανταφυλλίδης, Χαραλαμπίδης 1, Σεϊρεκίδης 2, Τζίμπουλας, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 5, Αρσενασβίλι 1, Γρηγοριάδης 5, Στ. Παπαδόπουλος 5, Κουκουτσίδης, Α. Παπαδόπουλος, Φιλόσογλου.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Πατραμάνης, Παλάσκας 5, Γουργούμης, Νικολαΐδης 6, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Οικονόμου, Καλομοίρος 2, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 6, Κοτανίδης.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας.