Μπάσκετ: Την ήττα γνώρισε ο ΑΟΚ Βέροιας από τον Φίλιππο (58-83) (φωτό και βίντεο)

Ευρεία νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στο τοπικό ντέρμπι με αντίπαλο τον ΑΟΚ Βέροιας και τελικό σκορ 58-83. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα κατάφεραν απο το πρώτο δεκάλεπτο να πάρουν μια μικρή διαφορά στο σκορ (14-17 στο 10') κάτι που διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο.

Στην επανάληψη η ομάδα του Φιλίππου ανέβασε ρυθμούς. Με καλή άμυνα και εύστοχα σουτ απο την περιφέρεια κατάφερε να μεγαλώσει την διαφορά και να κάνει το 28-38 στο 25' και 38-54 στο 29'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά στο σκορ ανέβηκε πιο πολύ (54-83 στο 39') με τον Φίλιππο παίρνει την νίκη με σκορ 56-83 και να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

ΑΟΚ Βέροιας - Φίλιππος Βέροιας 58-83 11/2/2108 - όλος ο αγώνας

ΑΟΚ Βέροιας - Φίλιππος Βέροιας - τιμητική πλακέτα στον Γιάννη Τούσα 11/2/2018

ΑΟΚ Βέροιας - Φίλιππος Βέροιας 58-83 - δηλώσεις προπονητών - Γκίμας - Ηλιάδης 11/2/2018

Πριν από την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή ως ελάχιστος φόρος τιμής στη μνήμη δυο αθλητών που έφυγαν άδικα από τη ζωή.

Πριν την έναρξη του δεύτερου γύρου, τιμητική πλακέτα δόθηκε στον Γιάννη Τούσα για την πολυετή προσφορά του στο άθλημα.

Δεκάλεπτα: 14-17, 26-33, 43-56, 58-83.

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης 4, Ουσουλτζόγλου 4, Σισμάνης 12 (2), Γκανάς 7 (1), Βλάχος 2, Μαυρίδης 6, Ορφανίδης, Γιαννόπουλος, Λέφας 10, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 13 (1).

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Γκίμας) Μόρας 2, Τόκας Α., Τσεσμετζίδης, Τόκας Π., Βάλιος 8 (2), Τσιαγκλάγκανος 2, Μαρκόπουλος, Καβαργύρης, Κοθράς 21 (1), Παραπούρας 22 (5), Σουτζόπουλος 24 (2), Καντάρκος 4.

Περισσότερες φωτογραφίες, θα βρείτε στο slider κάτω από τον τίτλο.