Βόλει Γυναικών - Ποσειδώνας Βέροιας: Κορίτσια με ψυχή και “τρίαινα”!!! - 3-1 τον Αία Κιλκίς (φωτό και βίντεο)

Στα πλαίσια του Πρωταθλήματος της Β' Εθνικής Βόλει Γυναικών, για τον Α' γύρο, (7η αγωνιστική) ο Ποσειδώνας Βέροιας αντιμέτωπισε τον Αία Κιλκίς σε έναν αγώνα που τα είχε όλα!!!

Ο Αίας Κιλκίς και ο Ποσειδώνας Βέροιας, δυο ομάδες ισότιμες, ισοδύναμες, το απόγευμα της Κυριακής ξεδίπλωσαν το ταλέντο τους στο βόλει και παρουσίασαν ένα εκπληκτικό θέαμα γεμάτο ένταση και δράση.

Στο πρώτο σετ, οι δυο ομάδες ήταν πλήρως συγκεντρωμένες ολοκληρώνοντας πολύ καλές φάσεις με τον Ποσειδώνα  να παίρνει το προβάδισμα κάνοντας το 1-0.

Στη συνέχεια, κατά τη διάρκεια του δεύτερου σετ, η γηπεδούχος ομάδα έκανε αρκετά λάθη, χάνοντας πολύ καλές ευκαιρίες, δίνοντας έτσι στον Αία Κιλκίς τη δυνατότητα να κάνει το 1-1 με σχετική ευκολία.

Στο τρίτο σετ, η φιλοξενούμενη ομάδα εμφανίστηκε με πολύ καλή διάθεση, κάτι το οποίο φόβισε αρχικά τον Ποσειδώνα. Σταδιακά παρουσιάστηκε αλλαγή στον τρόπο κινήσεων και ελέγχου του παιχνιδιού από πλευράς γηπεδούχου ομάδας, η οποία με δυσκολία κατάφερε να κάνει το 2-1.

Το τέταρτο σετ, το οποίο καθόρισε και το τελικό αποτέλεσμα, ήταν μια “πάλη” ανάμεσα σε δυο ισοδύναμες ομάδες.

Μια “πάλη” που παιζόταν από την αρχή του σετ πόντο με πόντο. Ήταν εμφανές πως και οι δυο ομάδες ήθελαν πολύ τη νίκη. Ένα σετ μακράς διαρκείας που κορύφωσε την ένταση και την αγωνία των φιλάθλων! Όσο κι αν προσπαθούσε ο Ποσειδώνας να πάρει πόντο, έβρισκε συνεχώς μπροστά του τον Αία, ο οποίος αφού είχε πάρει προβάδισμα κατά την εκκίνηση του σετ, έκανε ότι περνούσε από το χέρι του να μην τον αφήσει να προσπεράσει.

Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης παίχτηκαν με κομμένη την ανάσα, με κατάθεση ψυχής, με το φίλαθλο κοινό, να παρακολουθεί τον αγώνα όρθιο, εμψυχώνοντας την γηπεδούχο ομάδα, χειροκροτώντας ασταμάτητα. Κάθε πόντος και “σεισμός” στις κερκίδες..

Με τον τελευταίο πόντο να είναι υπέρ του Ποσειδώνα Βέροιας και να διαμορφώνεται το τελικό 3-1, τα κορίτσια του Ποσειδώνα ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς στη μέση του γηπέδου..

Οι συνθέσεις:
Ποσειδώνας (Λουκας):
Κυριακίδου, Τσιούχα, Γεωργιάδου, Νταγκοπούλου, Πατερέκα, Σαράφη, Τράιου, Τσέα, Γάτση, Κουτσογιαννοπούλου, Βενετικίδου, Οφοτζεμπε.
Αίας (Σολκίδης): Κωνσταντινίδου, Σταμπολή, Κωστογλου Σ., Κατικαρίδου, Λιάλια, Καντίδου, Κώστογλου Σ., Λαιου, Φούρα, Ναλπαντίδου, Εμμανουηλίδου.

Ποσειδώνας Βέροιας - Αίας Κιλκίς 3-1 - τα τελευταία λεπτά του αγώνα 11/2/2018

Ποσειδώνας Βέροιας - Αίας Κιλκίς 3-1 - Στ. Λουκάς δηλώσεις 11/2/2018

Ποσειδώνας Βέροιας - Αίας Κιλκίς 3-1 σετ βόλευ γυναικών - όλος ο αγώνας 11/2/2018

Η ανακοίνωση του Ποσειδώνα:

Θριάμβευσαν τα κορίτσια του Ποσειδώνα Βέροιας στο ντέρμπυ πρωτοπόρων. Νίκησαν με 3-1 σετ την περίπου ισάξια ομάδα του Αίαντα Κιλκίς μπροστά σε ένα κατάμεστο ΔΑΚ Μακροχωρίου. Σοβαρά και απόλυτα προσηλωμένα στο στόχο τα κορίτσια της Βέροιας, με αυτή τη νίκη, κατάφεραν να βρεθούν μόνα πρώτα στη βαθμολογία στο τέλος του πρώτου γύρου και να θέσουν σοβαρή υποψηφιότητα για την άνοδο στην ανώτερη κατηγορία. Το αξιοσημείωτο της ημέρας το γεμάτο ΔΑΚ που οι φίλαθλοι απόλαυσαν ένα πανέμορφο παιχνίδι αντάξιο επαγγελματικών κατηγοριών και ενθάρυναν την τοπική ομάδα. Στο τέλος χειροκρότησαν θερμά τις άξιες νκήτριες. Τα σετ 25-20, 17-25, 25-18 και 27-25.

Από τις νικήτριες, όλα τα κορίτσια έδωσαν και την ψυχή τους για τη νίκη,  ιδιαίτερα όμως διακρίθηκαν οι Κυριακίδου Παναγιώτα, Βενετικίδου Αγάπη, και Γάτση Μαρία χωρίς να υστερήσει καμία.