Ο ΠΑΟΚ Κυπελλούχος Ελλάδας

Ήταν καλύτερος, δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες και νίκησε. Ο ΠΑΟΚ δεν άφησε περιθώρια αμφισβήτησης στο ΟΑΚΑ και κατέκτησε το δεύτερο σερί Κύπελλο Ελλάδας απέναντι στην ΑΕΚ, που παρουσιάστηκε αγνώριστη. Βιεϊρίνια και Πέλκας τα γκολ για τον «Δικέφαλο του Βορρά». Μεγάλη ένταση εντός και εκτός γηπέδου πριν από την έναρξη του παιχνιδιού, χωρίς, ωστόσο να ξεφύγει η κατάσταση.

Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου έδειξαν από το πρώτο λεπτό πιο έτοιμοι για το παιχνίδι και με περισσότερες δυνάμεις και, παρά το χαμένο πέναλτι του Πρίγιοβιτς, είχαν τον έλεγχο του αγώνα, σκόραραν δύο φορές και κατέκτησαν δίκαια το Κύπελλο. Στον αντίποδα η «Ένωση» παρατάχθηκε μάλλον με αμυντικούς προσανατολισμούς και φοβισμένα, δεν απείλησε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα και απέτυχε να φθάσει στο πολυπόθητο νταμπλ.

Με 4-4-2 ξεκίνησε το ματς ο Μανόλο Χιμένεθ κάνοντας την έκπληξη και βάζοντας στην αρχική ενδεκάδα τον Μάνταλο και όχι τον Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο. Στον αντίποδα ο Ρουμάνος τεχνικός του ΠΑΟΚ έμεινε στο κλασικό 4-2-3-1 χρησιμοποιώντας μαζί τους Μπίσεσβαρ και Πέλκα.

Η επιλογή του Ολλανδού δικαίωσε τον Λουτσέσκου, καθώς ο Μπίσεσβαρ ήταν πρωταγωνιστής σε δύο πολύ καλές φάσεις για τον ΠΑΟΚ στο 15' και το 18'. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» ήταν πολύ καλύτερος έκανε ευκαιρίες αλλά σταματούσε στον εκπληκτικό Μπάρκα. Η ΑΕΚ απάντησε με φάσεις του Λιβάγια, αλλά και του Αραούχο.

Ο Μπίσεσβαρ ήταν πρωταγωνιστής και στο 23' όταν ο Μπακάκης τον ανέτρεψε μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή Μπορμπαλάν να καταλογίζει το πέναλτι. Την «Ένωση» έσωσε πάλι ο τερματοφύλακάς της, ο οποίος απέκρουσε την εκτέλεση του, αρνητικού σήμερα, Πρίγιοβιτς, ενώ στο 34' πάλι έσωσε την εστία του σε τετ α τετ με τον Κάμπος.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο με τον ΠΑΟΚ να έχει την πρωτοβουλία, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει.

INTIME SPORTS

Οι δύο ομάδες βγήκαν χωρίς αλλαγές στην επανάληψη με τον ΠΑΟΚ να κάνει ευκαιρία μόλις στι 50΄, αλλά ο Μπάρκας πάλι είπε «όχι» στον Σέρβο επιθετικό του «Δικεφάλου του Βορρά».

Ο Μανόλο Χιμένεθ έκανε αναγκαστική αλλαγή με τον Γκάλο να περνάει στο ματς αντί του Χουλτ, όμως, στο 62' ήρθε η μεγάλη στιγμή για την ομάδα του Λουτσέσκου.

Στο λεπτό εκείνο ο αρχηγός Βιεϊρίνια (MVP του ματς) με άψογη εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 και ο ΠΑΟΚ, με βάση και την εικόνα του αγώνα, άρχισε να αγκαλιάζει το τρόπαιο.

Ο Χιμένεθ πέρασε στο ματς τους Χριστοδουλόπουλο και Γιακουμάκη με την ΑΕΚ να μεταφέρει την πίεση στα καρέ του Πασχαλάκη χωρίς, όμως, να μπορεί να κάνει μεγάλη ευκαιρία μέχρι το 88', όταν ο Αραούχο αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Είχαν προηγηθεί δύο αποβολές, με τον Μαουρίσιο να βλέπει απευθείας κόκκινη για δολοφονικό μαρκάρισμα στον Αργεντινό επιθετικό της ΑΕΚ και τον Βράνιες να βλέπει τη δεύτερη κίτρινη αφήνοντας τον «Δικέφαλο» με δέκα παίκτες.

Στις καθυστερήσεις ολοκληρώθηκε ο θρίαμβος του ΠΑΟΚ, όταν ο Πρίγιοβιτς έσπασε το τεχνητό οφσάιντ και έδωσε έτοιμο γκολ στον Πέλκα για να γίνει το 2-0 και να αρχίσουν τα πανηγύρια σε ΟΑΚΑ και Θεσσαλονίκη.