«Ο Τριπόταμος, το ποτάμι της Βέροιας»: Βραβεύτηκαν οι μαθητές του 2ου Διαγωνισμού Ζωγραφικής - Τα ονόματα (φωτό και βίντεο)

 

Το πρωί του Σαββάτου 2 Ιουνίου, στην αίθουσα του Χώρου Τεχνών στη Βέροια, πραγματοποιήθηκε η εκδήλωση ανακοίνωσης των αποτελεσμάτων του 2ου Διαγωνισμού Ζωγραφικής με θέμα «Ο Τριπόταμος, το ποτάμι της Βέροιας». 

Ο διαγωνισμός απευθυνόταν σε δυο ηλικιακές ομάδες. Η πρώτη ομάδα περιλάμβανε παιδιά που φοίτησαν στο σχολικό έτος 2017-2018, στην τετάρτη, πέμπτη και έκτη Δημοτικού και η δεύτερη ομάδα σε παιδιά που φοίτησαν στην πρώτη, δευτέρα και τρίτη Γυμνασίου. 

Τα έργα είχαν διαστάσεις 30x42 εκατοστά και ως υλικά μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν μολύβια γραφίτη, ξυλομπογιές, τέμπερες, παστέλ, νερομπογιές, ακρυλικά. 

Τα έργα των μαθητών, κατατέθηκαν προς αξιολόγηση από πενταμελή επιτροπή, σε ειδικά διαμορφωμένο κουτί στο ισόγειο της Δημόσιας Κεντρικής Βιβλιοθήκης της Βέροιας.

Στη συνέχεια, τα μέλη της κριτικής επιτροπής που αποτελούνταν από τον Αρώνη Κωνσταντίνο, Αρχιτέκτονα – ζωγράφο, την Λιάκου Ασπασία, Δασκάλα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, τον Ζωγράφο Μαυροκεφαλίδη Δημήτρη, την Καθηγήτρια Εικαστικών Β/θμιας Εκπαίδευσης Τσόλη Κωνσταντίνα και την Μαρία Χειμωνοπούλου, μέλος του Συλλόγου «Φίλοι του ποταμού Τριποτάμου Βέροιας», έκριναν τα έργα ζωγραφικής των μαθητών και το πρωί του Σαββάτου έγινε η εκδήλωση των αποτελεσμάτων. 

Σε όλους τους μαθητές που συμμετείχαν δόθηκε βεβαίωση συμμετοχής. Στους μαθητές που κατέλαβαν τις τρεις πρώτες θέσεις, δόθηκαν έπαινοι, αναμνηστικά μετάλλια συμμετοχής και χρηματικό έπαθλο.

Στους μαθητές που κατέλαβαν την 4η έως και τη 10η θέση, δόθηκαν αναμνηστικά δώρα. 

Την εκδήλωση συντόνισε η Μαρία Χειμωνοπούλου, Βιολόγος – Ιχθυολόγος και μέλος του Δ.Σ. του Συλλόγου «Φίλοι ποταμού Τριποτάμου Βέροιας».

Χαιρετισμό απηύθυναν εκ μέρους του Αντιπεριφερειάρχη Ημαθίας Κωνσταντίνου Καλαϊτζίδη, ο Νίκος Τσιούντας, Ειδικός Σύμβουλος και εκ μέρους του Δημάρχου Βέροιας Κωνσταντίνου Βοργιαζίδη, ο Δημοτικός Σύμβουλος κ. Κούτρας.

Η έκπληξη της εκδήλωσης, ήταν μια μουσική εισαγωγή από την Ζωή Μάντζου, τελειόφοιτη της αρχιτεκτονικής σχολής του Τορίνου, η οποία σπουδάζει τραγούδι και jazz στο Σύγχρονο Ωδείο Θεσσαλονίκης σε συνεργασία με τον Αλέξανδρο Ιωσηφίδη, πιανίστα, συνθέτη και παραγωγό, τελειόφοιτο του Πανεπιστημίου Royal College of Music του Λονδίνου, ο οποίος κατοικεί στη Βέροια και ασχολείται με τη διδασκαλία πιάνου, την παραγωγή συναυλιών και τη διεύθυνση χορωδίας. Η Ζωή και ο Αλέξανδρος παρουσίασαν μερικά τραγούδια από το jazz ρεπερτόριό τους σε ελληνικό και ξένο στίχο.

Τα τραγούδια που ακούστηκαν:
Γελάς – Τώνης Μαρούδας
Αύρα – Δημήτρης Παναγόπουλος
Πόσο Λυπάμαι – Κώστας Γιαννίδης
Λένε Λένε – Νίκι Γιάκοβλεφ
It Don’t Mean A Thing – Duke Ellington

 

Βέροια - Απονομή βραβείων και έκθεση ζωγραφικής για τον ποταμό Τριπόταμο - 1ο μέρος 2/6/2018

 

Μετά την σύντομη μουσική εισαγωγή, ακολούθησε ομιλία του Κωνσταντίνου Τσιτλακίδη, μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Συλλόγου, ο οποίος αναφέρθηκε στον ποταμό Τριπόταμο και παράλληλα με την ομιλία του, παρουσιάστηκαν φωτογραφίες από το ποτάμι που είχε ετοιμάσει ο Νίκος Ασλάνογλου.

Στη συνέχεια ο Αρχιτέκτονας Γιώργος Δημόπουλος μίλησε για τον πολιτισμό και το φυσικό περιβάλλον της Βέροιας. 

 

Βέροια - Απονομή βραβείων και έκθεση ζωγραφικής για τον ποταμό Τριπόταμο - 2ο μέρος 2/6/2018

 

Για να δείτε φωτογραφίες, πατήστε πάνω στην εικόνα:

«Ο Τριπόταμος, το ποτάμι της Βέροιας»: Βράβευση μαθητών 2ου Διαγωνισμού Ζωγραφικής

 

Τα αποτελέσματα του 2ου Διαγωνισμού «Ο Τριπόταμος, το ποτάμι της Βέροιας»:
 

Οι μαθητές που κατέλαβαν τις τρεις πρώτες θέσεις στο Δημοτικό ήταν:
1η θέση: Κοσμίδου Μαρία
2η θέση: Ζορμπάς Παναγιώτης
3η θέση: Φανδινάκη Γεωργία

Οι μαθητές που κατέλαβαν τις τρεις πρώτες θέσεις στο Γυμνάσιο ήταν:
1η θέση: Κυβεντίδου Ολυμπία
2η θέση: Τουτουντζίδου Ιωάννα
3η θέση: Πέτκος Γιώργος

Τα παιδιά που κατέλαβαν την 4η έως και την 10η θέση, στην 2η κατηγορία του διαγωνισμού, όπου συμμετείχαν παιδιά Γυμνασίου ήταν:
10η θέση: Λούπι Ντενίς
9η θέση: Δολδούρη Δήμητρα
8η θέση: Τσίλη Άννα
7η θέση: Τσιναφορνιώτη Αμαλία
6η θέση: Τουτουντζίδου Ευτυχία
5η θέση: Πασσανικολάκης Κάσσανδρος
4η θέση: Μουρατίδου Πολυτίμη

Τα παιδιά που κατέλαβαν την 4η έως και την 10η θέση στην 1η κατηγορία του διαγωνισμού, όπου συμμετείχαν παιδιά της τέταρτης, πέμπτης και έκτης Δημοτικού ήταν:
10η θέση: Σαββίδης Δημήτριος
9η θέση: Τσακαλίδου Ελένη
8η θέση: Αθανασιάδης Αθανάσιος
7η θέση: Κουρουβασίλη Θεοδώρα
6η θέση: Χονδροματίδης Γιώργος
5η θέση: Αγγελή Πηνελόπη
4η θέση: Βαϊνά Νεφέλη

 

Οι μαθητές που συμμετείχαν:
 

Δημοτικό Σχολείο Ράχης – Τριποτάμου

Απαζίδου Αγγελική
Αραπίδου Εύα – Μαρία
Βενετικίδου Κωνσταντίνα
Βόλτης Αντώνιος
Ζενέλι Χριστίνα
Ιωαννίδης Αργύριος
Θεοχαροπούλου Ελένη – Μυρτώ
Μανωλοπούλου Ελένη – Μαρία
Μανωλοπούλου Ανθή
Μάρκου Αργκές
Μπεϊτάι Ευδοξία
Μυλωνάς Παναγιώτης
Παρασκευοπούλου – Χαραντώνη Χαρά
Πετράκη Μαρία
Πιλιτσίδης Μιλτιάδης
Σουκιούρογλου Ευγενία
Σουκιούρογλου Ευτύχιος
Τσαρτιλίδου Ελισάβετ
Τσανασίδης Δημήτριος
Τσαρτιλίδου Γεωργία

 

1ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας
Ασίκη Μαίρη
Βαλοδήμος Αστέριος
Γιάννος Γιώργος
Γκιλιόπουλος Μανώλης
Δαϊκίδου Κω/να
Καδόγλου Ελισάβετ
Καλιάνη Δομινίκη
Καλφοπούλου Ελένη
Κοπάτσι Μαρκέλα
Κουπίδης Ελευθέριος
Κούσιου Διάνα
Κυρατλίδου Παναγιώτα
Μαυρίδης Μιλτιάδης
Μπεσίνα Φυλένα
Μπόσινας Παναγιώτης
Πασίδη Ρέα
Συροπούλου Σοφία

 

2ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Αρβανιτίδου Μαργαρίτα
Ζερδαλής Γιώργος
Ζερδαλής Λεωνίδας
Θυμιόπουλος Δημήτρης
Καλαϊτζίδου Κων/να
Κυριακίδου Παρθένα – Άρτεμης
Μήτσιου Πασχαλίνα
Μπουζίκα Παναγιώτα
Παπαδοπούλου Ευαγγελία
Σοφιανίδου Άννα
Τσανάκα Μαριάνα
Χαλατζιούκα Μελίνα
Χάσα Άντζελα
Χατζόπουλος Αντώνιος
Σαββίδου Συμέλα
Δαμιανίδου Φαίη

 

3ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Γαλάνης Χρήστος
Ζαμπελάκη Αναστασία
Ζιώγα Ευανθία
Μουρατίδου Αικατερίνη
Νικόλοβ Νικόλαος
Παπαθανασίου Βασιλική
Σιαφάκα Γεωργία
Τσακιρίδου Άννα – Μαρία
Τσακιρίδου Ευδοξία
Τσιομπάνογλου Ευαγγελία

 

4ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Βαρσαμόπουλος Ιωάννης
Ηλιάδου Καλλιόπη
Θεοχαροπούλου Ευαγγελία
Μέξι Κλεμεντίνα
Μπουζίκα Ιφιγένεια
Μπουζίκας Ιάσονας 
Ντούκα Αρτιόλα
Παντελίδου Ηλιάνα – Λυδία
Πατσαλά Ευγενία
Πουρλίδας Χρήστος 
Ζιώγα Σταματία
Τσακαλίδου Ελένη

 

5ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Αθανασιάδης Αθανάσιος
Ζιάκας Θεόδωρος
Καζελίδου Ευαγγελία
Κίρτσιου Ιωάννα
Παπαδόπουλος Φώτιος
Πεκίνα Ντάρια
Πεχλιβανίδου Ελένη
Σολάκογλου Ιωάννης
Συμεωνίδη Αναστασία
Τριανταφυλλοπούλου Ωραία
Τσέου Τριανταφυλλιά
Τσιφιντάρη Νεφέλη
Τσιφιντάρης Δημήτριος
Φανδινάκη Γεωργία
Χαλατζούκα Γαλήνη
Γρηγοριάδης Καλλίστρατος

 

6ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Δεληαγά Μαρία
Ζησέκα Ολυμπία
Πίπου Αρχοντούλα
Συντίλα Σοφία
Ταραμονλή Σοφία – Ειρήνη
Τσιούντα Γαρυφαλιά
Τυφλίδου Αλεξάνδρα

 

7ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Αντωνιάδης Φώτιος – Νικόλαος
Καβαργύρη Αναστασία
Μαυραγγέλου Μαρία
Πατσίδου Σοφία
Παυλίδου Ελένη
Σιδηροπούλου Εμμανουέλα

 

8ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Αλαμπουρινού Δήμητρα
Δάμτσιου Αλέξανδρος
Ζουρνατσίδη Αθηνά
Σιακαβάρα Καλλιόπη
Παππά Μάγδα
Παππάς Γεράσιμος 
Τσισμετζής Χρήστος
Χειμωνάς Σωτήριος
Σαχλικίδης Νικόλαος
Παλιούρα Φανή
Χατζηγεωργίου Νικολέτα

 

9ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Γιαννακίδου Κυριακούλα
Κότσαλος Βασίλειος
Κυριακίδου Δόμνα
Κωνσταντινίδου Βαλεντίνη
Κλημεντίδου Μαρία
Στεφανίδης Δημήτριος

 

10ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Δάρλας Ευάγγελος
Ζορμπάς Παναγιώτης
Κοσμίδου Μαρία
Κουρουβασίλη Θεοδώρα
Μαρτίνθη Μαρία
Μόρρισον Εύα – Μέυ
Σαράντης Θωμάς
Σκουμποπούλου Φρειδερίκη

 

12ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Αγγελή Πηνελόπη
Βαϊνά Νεφέλη
Γκάλαβου Παρασκευή
Ελευθεροπούλου Μαρία – Ελένη
Θεοδωροπούλου Βαρβάρα
Τσακάνι Κέισι
Κεραμιτζίδου Κων/να
Λευκαδίου Αγγελική – Κων/να
Μαργαριτοπούλου Κατερίνα
Τσικερδάνου Ελευθερία

 

13ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Βασιλειάδης Γιώργος
Βενετικίδης Θοδωρής
Βένου Ελεάνα
Διδοπούλου Ευφροσύνη
Ιγνατιάδου Ευαγγελία
Καρασταμάτη Αντωνία
Κούγκα Μαρία – Χριστίνα
Λαφτσίδου Ραφαέλα
Μπέλλας Στέργιος
Μπουγιάκας Νικόλαος
Τσίλη Μαρία
Φωτοπούλου Βασιλική

 

14ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Κολτσακίδου Χριστίνα – Στεφανία
Λασκαρίδου Φαίδρα – Αφενδρία
Μίγγος Κων/νος – Γερμανός
Μπαντή Σοφία
Τζίκα Αικατερίνη

 

16ο Δημοτικό Σχολείο Βέροιας

Αρίδα Αλεξάνδρα
Αφένδρα Ευαγγελία
Βασιλειάδης Κων/νος
Γκοράρι Άγγελος
Γκούτζας Ηλίας
Δημητριάδης Παναγιώτης
Δούκας Μενέλαος
Ελευθεριάδου Σμαράγδα
Μπαντής Ιωάννης
Μπαντής Ορέστης
Μπιζέτα Γεωργία
Μπινιόλα Ευαγγελία
Νιώπας Αντώνιος
Ξηρού Ανθή
Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα
Πετρίδου Αναστασία – Ξανθούλα
Πιστοφίδου Λυδία
Σαββίδης Δημήτριος
Σβαρνοπούλου Αναστασία
Χονδροματίδης Γιώργος

 

Γυμνάσιο Μακροχωρίου

Αντωνοπούλου Κων/να
Θεοχαρίδου Μαρία
Λαμπριανίδου Σουζάνα – Ραφαηλία
Μουρατίδου Πολυτίμη
Παπαδοπούλου Ευγενία
Συμεωνίδης Κων/νος
Τελιογλανίδης Νίκος
Τσιναφορνιώτη Αμαλία
Τσιρανίδου Γεωργία
Χαλατζούκα Στέλλα
Χαλβατζή Κων/να

 

1ο Γυμνάσιο Βέροιας

Γιαννακίδου Λουίζα
Ζουρνατζίδη Ελένη
Κωνσταντινίδης Κων/νος
Μανωλοπούλου Χρυσούλα

 

3ο Γυμνάσιο Βέροιας

Ζερδαλής Κυριάκος
Κυβεντίδου Ολυμπία
Πασσανικολάκης Κάσσανδρος
Πάνου Στυλιανή
Παυλίδης Κων/νος
Πέτκος Γιώργος

 

4ο Γυμνάσιο Βέροιας

Τουτουντζίδου Ευτυχία
Τουτουντζίδου Ιωάννα

 

6ο Γυμνάσιο Βέροιας

Γκαϊταντζή Θεοδώρα
Δολδούρη Δήμητρα
Θαρτάρι Μαρία
Καραγεώργου Παναγιώτα
Κούβαρη Αθανασία
Λούπι Ντενίς
Μενελίδης Βασίλειος
Ορφανίδου Παρθενόπη
Σαμαρά Δήμητρα
Τύπου Βασιλική
Τσίλη Άννα
Τσαχουρίδου Ναυσικά
Χρυσοστόμογλου Δανάη
Ρότσι Ρενάτα

Τα έργα εκτίθενται στο Φουαγιέ στον Χώρο Τεχνών, και θα είναι αναρτημένα μέχρι τη Δευτέρα 5 Ιουνίου 2018, από όπου οι γονείς θα μπορούν να τα παραλάβουν τις ώρες 16:00-17:00 από τον ίδιο χώρο.

 

Βίντεο σε λίγο

 

 

 

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ