Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου: Τρίτη στον κόσμο η Εθνική πόλο ανδρών

Η Εθνική ομάδα πόλο ανδρών επιβλήθηκε με 9-7 της Κροατίας και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο της Βουδαπέστης. Η Ελλάδα αν και αγωνίστηκε με δύο σημαντικές απουσίες – του τερματοφύλακα Ζερδεβά και του Αλέξανδρου Παπαναστασίου – έκανε εντυπωσιακή εμφάνιση στον μικρό τελικό.

Η Ελλάδα διπλασίασε τα τέρματά της με τον Έλληνα φουνταριστό της Γιουγκ στο ξεκίνημα του δεύτερου οκταλέπτου. Με γκολ των Σκουμπάκη και Αργυρόπουλου – Κανακάκη η «γαλανόλευκη» έφτασε στο 4-0 με τους Κροάτες να βρίσκουν γκολ μετά από 13 λεπτά με τον Μπούκιτς.

Ο Φουντούλης έδωσε και πάλι προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (5-1) στην ομάδα του Θοδωρή Βλάχου. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Τούτσακ αντέδρασαν και με τρία διαδοχικά γκολ μείωσαν σε 5-4.

Η Ελλάδα απάντησε με τον ίδιο τρόπο και με σερί 3-0 έφτασε στο double score (8-4) με γκολ του Βλαχόπουλου. Με γκολ του Κράγκιτς οι Κροάτες μείωσαν σε 8-6 έξι περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς με τέρμα στον παίκτη παραπάνω διαμόρφωσε το 9-6 με τους Κροάτες να αστοχούν στην επόμενη επίθεση. Ο Βρίλιτς έκανε το 9-7 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΕΛΛΑΔΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 9-7

Οκτάλεπτα: 1-0, 4-3, 3-2, 1-2.

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Γούβης, Κάκαρης 3, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος 1, Τζωρτζάτος.

ΚΡΟΑΤΙΑ (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς, Φάτοβιτς 1, Κράπιτς, Λάζιτς, Μπούκιτς 2, Βουκίσεβιτς, Ζούβελα 1, Μάρινιτς – Κράγκιτς 1, Βρίλιτς 1, Μπάσιτς, Κχαρκόφ 1, Πόπαντιτς.