Παιδικά ρούχα - Πακέτα Βάπτισης Papillonkids.gr

Veriapuppet ‘19: Δηλώσεις συμμετοχής νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων - Το πρόγραμμα

 

Veriapuppet ‘19: Δηλώσεις συμμετοχής νηπιαγωγείων και δημοτικών σχολείων στο τηλ. 2331078100

«VERIApuppet ‘19»,  Διεθνές Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου και Παντομίμας της Βέροιας

10 μέρες συνεχόμενης θεατρικής  γιορτής για όλες τις ηλικίες! 31 παραστάσεις από 13 βραβευμένους θιάσους, με 15 διαφορετικά θεατρικά έργα, που προέρχονται από 6 διαφορετικές χώρες του κόσμου, 2 εκθέσεις κουκλοθέατρου, 1 εκπαιδευτικό πρόγραμμα για παιδιά   και 1 σεμινάριο για εκπαιδευτικούς! Παραστάσεις, πρωινές για μαθητές δημοτικών  σχολείων και νηπιαγωγείων και για όλη την οικογένεια στο απογευματινό πρόγραμμα. 

Θεατρικά έργα χωρίς λόγια και με πολύ μουσική, κίνηση και φυσικά με εμψύχωση κουκλών και αντικειμένων ώστε να ερμηνεύσουν ιστορίες από διαφορετικούς πολιτισμούς και παραδόσεις. Με παράλληλες εκπαιδευτικές προτάσεις, όπως σεμινάρια για εκπαιδευτικούς και Καλλιτέχνες και παιδαγωγικά εργαστήρια για μαθητές. 

Επιπλέον , ο πεζόδρομμος Ιπποκράττους και η πλατεία Εληάς  Βέροιας μεταμορφώνονται  σε Ανοιχτές Πλατείες Θεάτρου .



 

Ημερομηνίες:         11  έως 21  Οκτωβρίου  2019

Διάρκεια:    10 ημέρες  

Φορέας Διοργάνωσης:     Κ.Ε.Π.Α.  Δήμου Βέροιας 

Χώροι:    Α.  Χώρος Τεχνών  (600 θέσεων). Αντωνιάδειος Στέγη . Δρόμοι της πόλης

Δομή:    - Παραστάσεις πρωινές για μαθητές από σχολεία, οργανωμένα ως σχολική διδακτική επίσκεψη 

- Απογευματινές παραστάσεις ανοικτές για το οικογενειακό κοινό κάθε μέρα εντός εβδομάδος, στην θεατρική αίθουσα. 

- Ανοιχτές παραστάσεις θεάτρου δρόμου στις πλατείες 

- Εκπαιδευτικό πρόγραμμα για ενήλικους: Εξάωρο σεμινάριο.

         

Χαρακτηριστικά

 της εκδήλωσης

  • Θα είναι μια διεθνής συνάντηση με εκπροσώπηση όλων των τεχνικών του κουκλοθέατρου και της παντομίμας

  • Το σχέδιο αυτό θα προσφέρει, πέρα από την καλλιτεχνική, μια κοινωνική διάσταση του πολιτισμού, που ανοίγεται προς τους χώρους της εκπαίδευσης και της κοινωνίας

  • Στοχεύει στην δημιουργία ετήσιου θεσμού.

  • Θα αποτελείται από ένα πρόγραμμα οργανωμένο σε αυτοτελείς εκδηλώσεις

  • Οι καλλιτέχνες καλεσμένοι θα προέρχονται από διάφορες χώρες της Λατινικής Αμερικής , της Ευρώπης και από την Ελλάδα.

 

Το φεστιβάλ πραγματοποιείται με την υποστήριξη των : 

Των μορφωτικών ινστιτούτων και φορέων των ξένων χωρών: 

  • Instituto Cervantes de Atenas

  • Istituto Italiano di Cultura di Atene 

  • Goethe Institute Thessaloniki

  • Πολιτιστικά τμήματα ξένων πρεσβειών στην Ελλάδα

  • Γραφεία / δομές προώθησης πολιτισμού με έδρα των επιλεγμένων ξένων χωρών που θα συμμετάσχουν με τις παραγωγές τους

Από φορείς εντός Ελλάδος:  

  • Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού της Ελλάδος (Διεύθυνση Εφαρμογής Πολιτιστικής Πολιτικής)

  • Υπουργείο Εσωτερικών 

  • Δήμος Βέροιας

  • Κ.Ε.Π.Α. Βέροιας. Κοινωφελής Επιχείρηση Πολλαπλής Ανάπτυξης  του Δήμου Βέροιας.

  • Ελληνικό παράρτημα της Διεθνούς  Ένωσης Κουκλοπαικτών UNIMA.

  • Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.

Καλλιτεχνική & παιδαγωγική επιμέλεια, σχεδιασμός & συντονισμός : Juanjo Corrales *

 
 
Το πρόγραμμα:

International Puppet & pantomime  festival of Veria
VERIApuppet  ‘19    
Διεθνές Φεστιβάλ Κουκλοθέατρου & Παντομίμας της Βέροιας 
11-21  Οκτωβρίου 2019 
Χώρος Τεχνών / Αντωνιάδειος Στέγη/ Αγορά /πλατεία Εληάς / Δημοτικά Διαμερίσματα 

Για το 2019:
31 παραστάσεις με ελεύθερη είσοδο , εκ των οποίων
12 για Σχολεία
12 για το κοινό
7 παραστάσεις θεάτρου δρόμου
1 Διεθνές Σεμινάριο
1 Master Class
1 εικαστική εγκατάσταση 
Εργαστήρια για μαθητές στο ΕΕΕΕΚ Βέροιας και σε 4 Δημοτικές Κοινότητες 

Οι καλλιτέχνες που συμμετέχουν στο Διεθνές φεστιβάλ κουκλοθέατρου 2019 της Βέροια, προέρχονται από τις χώρες  : Αυστραλία, Ισπανία, Ιταλία, Αργεντινή, Βουλγαρία, Ελβετία , Βέλγιο και Ελλάδα.  


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Κυριακή  13 έως και Δευτέρα  21/10 
πόλη του κουκλοθέατρου η Βέροια! 

Κυριακή 13  Οκτωβρίου 

12.00μ. (πλατεία Εληάς) & 18.30 (φουαγιέ Χώρου Τεχνών)
FABER THEATRE (ITALY)
«Emigranti» / «Μετανάστες»

η παράσταση 
Μουσικό Θέατρο Δρόμου
Χώρος: πλατεία Εληάς , Χώρος Τεχνών 

19.00 (Χώρος Τεχνών)
STATE PUPPET THEATRE OF SOFIA (BULGARIA)
«Imagination Games» / «Παιχνίδια της φαντασίας»

η παράσταση 
Κουκλοθέατρο/ Μαύρο Θέατρο
Χώρος: Χώρος Τεχνών 

21.00 (Αντωνιάδειος Στέγη )
BESLLUM (SPAIN)
«Trasluz» Luminic / «Το διάφανο του φωτός»

η παράσταση 
Θέατρο Σκιών και Ηλεκτρονική Μουσική
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών 

 

Δευτέρα  14  Οκτωβρίου 

10.00π.μ. & 12.00μ ( Χώρος Τεχνών_Σχολεία)
STATE PUPPET THEATRE OF SOFIA (BULGARIA)
«Imagination Games» / «Παιχνίδια της φαντασίας»

η παράσταση 
Κουκλοθέατρο/ Μαύρο Θέατρο
Χώρος: Χώρος Τεχνών 

11.00π.μ.( Αντωνιάδειος Στέγη _Σχολεία) & 20.00 (Αντωνιάδειος Στέγη)
ANITA MARAVILLAS  (SPAIN)
«Jon Braun» 

η παράσταση 
Κουκλοθέατρο
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

 

Τρίτη  15  Οκτωβρίου 
10.00π.μ. & 12.00μ ( Αντωνιάδειος Στέγη_Σχολεία)
19.00 (Αντωνιάδειος Στέγη_)
LA CANELA (ARGENTINA – SPAIN)
«La semilla» / «Ο σπόρος»

η παράσταση 
θέατρο με κούκλες και αντικείμενα
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

 


Πέμπτη  17  Οκτωβρίου 
10.00π.μ. & 12.00μ ( Χώρος Τεχνών_Σχολεία)
19.00 (Χώρος Τεχνών)
IL TEATRINO DEI PIEDI DI VERONICA GONZALEZ (ARGENTINA – SPAIN)
«Cucina in punta dei piedi» / «Μαγειρική στις μύτες των ποδιών»

η παράσταση 
Κουκλοθέατρο με τα πόδια
Χώρος: Χώρος  Τεχνών
 
Παρασκευή  18  Οκτωβρίου 

  10.00π.μ. & 12.00μ ( Αντωνιάδειος Στέγη_Σχολεία)
DI FILIPPO MARIONETTE (AUSTRALIA – ITALY))
«Appesi ad un filo» / «Κρεμασμένοι από ένα νήμα»

η παράσταση 
θέατρο με Μαριονέττες
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών


10.00π.μ. & 12.00μ ( Χώρος Τεχνών_Σχολεία)
19.00 ( Χώρος Τεχνών)
LOS TITIRITEROS DE BINEFAR(SPAIN))
«El hombre ciguena» / «Ο άνθρωπος πελαργός»

η παράσταση 
Κουκλοθέατρο με ηθοποιούς
Χώρος: Χώρος Τεχνών 


21.00 ( καφέ Άρωμα)
VIVIRDELAIRE PEPPET THEATRE (SPAIN - GREECE))
«MIRAMAR» / «ΑΛΘΕΑ»

η παράσταση 
Χαρτοθέατρο
Χώρος: καφέ Άρωμα

 

 

Σάββατο   19  Οκτωβρίου 

11.30  & 12.30  ( πεζόδρομος Ιπποκράτους & Προφήτου Ηλία)

PROYECTO CARAVANA (SPAIN))
«Postales» / «Καρτ Ποστάλ»

η παράσταση 
θέατρο Δρόμου
Χώρος: Αγορά


12.00 μ. & 13.00  ( πεζόδρομος Ιπποκράτους & Προφήτου Ηλία)
DI FILIPPO MARIONETTE (AUSTRALIA – ITALY))
«Appesi ad un filo» / «Κρεμασμένοι από ένα νήμα»

η παράσταση 
θέατρο με Μαριονέττες
Χώρος: Αγορά


18.00 (Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών)
LUCA REGINA (ITALY))
«Eco Circus» / «Η περιβαλλοντική κωμωδία του Λούκα Ρεγγίνα»

η παράσταση 
Κωμική Παντομίμα
Χώρος: Αντωνιάδειος Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών

19.00 ( Χώρος Τεχνών)
STATE PUPPET THEATRE OF BLAGOEVGRAD ( BULGARIA))
«Folk  Magic» / « Μαγική παράδοση»

η παράσταση 
Θέατρο με κούκλες και αντικείμενα
Χώρος: Χώρος Τεχνών Τεχνών

21.00 ( Bakery  café Ευθύμογλου)

ΡΟΔΑΝΘΗ ΔΗΜΗΤΡΕΣΗ & ACTION ART \(GREECE))
«ΑΦΗΓΗΣΗ ΠΑΡΑΜΥΘΙΩΝ»

η παράσταση 
Αφήγηση παραμυθιών 
Χώρος: καφέ Ευθύμογλου , Μητροπόλεως  57

 

 

Κυριακή 20  Οκτωβρίου 

12.00μ. & 13.00 (πλατεία Εληάς)
PROYECTO CARAVANA (SPAIN))
«Postales» / «Καρτ Ποστάλ»

η παράσταση 
θέατρο Δρόμου
Χώρος: πλατεία Εληάς

19.00 (Χώρος Τεχνών)
GARBUIX (SWITZERLAND, SPAIN , BELGIUM)
«Garbuix» / «Ζαβολιά»

η παράσταση 
Σύγχρονο Τσίρκο
Χώρος: Χώρος Τεχνών 

Δευτέρα  21  Οκτωβρίου 

11.00π.μ. (Χώρος Τεχνών_Σχολεία)
GARBUIX (SWITZERLAND, SPAIN , BELGIUM)
«Garbuix» / «Ζαβολιά»

η παράσταση 
Σύγχρονο Τσίρκο
Χώρος: Χώρος Τεχνών 


Παράλληλα 

18, 19 & 20 Οκτωβρίου  
Ώρα 18.00 , 19.00 & 20.00 
SESCA SALVA (MALLORCA)
ΕΙΚΑΣΤΙΚΗ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ
«Proyecte Cases» / «Σπίτια»

Χώρος: Φουαγιέ Αντωνιαδείου Στέγης

14,15,16,17,18 Οκτωβρίου  
Περιπλανώμενο Μουσείο των Πολιτισμών στα Δημοτικά Διαμερίσματα
SOVINT (SPAIN - GREECE)
ΚΑΜΠΑΝΕΣ
Παιδαγωγικό εργαστήρι

14/10 ΕΕΕΕΚ Βέροιας  Λαζοχώρι
15/10 Δημοτικό Σχολείο  Πατρίδας 
16/10 Δημοτικό Σχολείο Κουλούρας 
17/10 Δημοτικό Σχολείο  Δασκίου- Ριζωμάτων
18/10 Δημοτικό Σχολείο Βεργίνας -Παλατιτσίων


11, 12 & 13 Οκτωβρίου  
Διάρκεια : 20 ώρες

ΣΤΑΘΗΣ ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ
ΔΙΕΘΝΕΣ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΥΚΛΟΘΕΑΤΡΟ 
«Ο Φασουλής ξαναχτυπά!» 

Χώρος: Φουαγιέ Αντωνιαδείου Στέγης 
Απαραίτητη εγγραφή . Αποστολή βιογραφικών στο e mail  eurocultura.centre@gmal.com
 
Σεμινάριο στο πλαίσιο του εορτασμού για τα 90χρόνια της Διεθνούς Ένωσης Κουκλοπαιχτών UNIMA


19 Οκτωβρίου  
Διάρκεια : 3 ώρες


ΡΟΔΑΝΘΗ ΔΗΜΗΤΡΕΣΗ 
Master Class με θέμα την Αφήγηση Παραμυθιών.
 
Απαραίτητη εγγραφή  με αίτηση στο e mail  eurocultura.centre@gmal.com
 
Χώρος: 2Ος όροφος Χώρου Τεχνών 
11- 21 Οκτωβρίου  
Διάρκεια : 10 μέρες

INTERNATIONAL PUPPET FESTIVAL OF BILBAO
Ιστορία του Ελληνικού και του Παγκόσμιου Κουκλοθέατρου 
Έκθεση
 
Χώρος: 2Ος όροφος Χώρου Τεχνών 


ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΡΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ 

ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗ : ΚΕΠΑ Δήμου Βέροιας

Με την υποστήριξη 
Των μορφωτικών ινστιτούτων και φορέων των ξένων χωρών: 
Instituto Cervantes de Atenas
Istituto Italiano di Cultura di Atene 
Πρεσβεία της Ισπανίας στην Αθήνα
Ινστιτούτο ramon llull
Πολιτιστικά τμήματα ξένων πρεσβειών στην Ελλάδα
Γραφεία / δομές προώθησης πολιτισμού με έδρα των επιλεγμένων ξένων χωρών που θα συμμετάσχουν με τις παραγωγές τους
Από φορείς εντός Ελλάδος:  
Υπουργείο Πολιτισμού & Αθλητισμού της Ελλάδος (Διεύθυνση Εφαρμογής Πολιτιστικής Πολιτικής)
Υπουργείο Εσωτερικών ( Μακεδονίας – Θράκης)
Ελληνικό παράρτημα της Διεθνούς  Ένωσης Κουκλοπαικτών UNIMA.
Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση.

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ