Παιδικά ρούχα - Πακέτα Βάπτισης Papillonkids.gr

Βέροια – Αιγάλεω 3-1 – «Τρίποντο» με «τρίποντο» και κορυφή για τη «Βασίλισσα»!!!!

Τρίποντο με τρία γκολ για τη Βέροια, στον αγώνα με το Αιγάλεω, σε μια αναμέτρηση που είχε τη δυνατότητα να παρακολουθήσει όλη η Ελλάδα, καθώς μεταδόθηκε απ’ ευθείας από το κρατικό κανάλι.

Το ματς ήταν κομβικό και για τις δύο ομάδες.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και με τους καλύτερους οιωνούς στην εξέλιξη, καθώς μόλις στο 7’ άνοιξαν το σκορ.

Κόρνερ του Πέντα από τα δεξιά της επίθεσης της Βέροιας, πρώτη προσπάθεια από τον Κανούλα και ο Μουρατίδης στο δεύτερο δοκάρι ξετίναξε τα δίχτυα μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Μέχρι τη συμπλήρωση του ημιώρου ο παιχνίδι παιζόταν σχεδόν στο μισό γήπεδο, αφού το Αιγάλω, παρ’ όλο που βρισκόταν πίσω στο σκορ, έμενε ταμπουρωμένο πίσω ή μάλλον δεν είχε δυνατότητα να βγει επιθετικά.

Άριστα στημένη η Βέροια, είχε κλείσει όλους τους διαδρόμους και η πιο φυσιολογική εξέλιξη θα ήταν ένα δεύτερο γκολ.

Μια μπροστινή μπαλιά του Σπυρόπουλου για τον Ντιάτα που πρόλαβε ο Βοσνιάδης, ήταν όλη η επιθετική παραγωγή των φιλοξενουμένων.

Όμως, κόντρα στη ροή του αγώνα, το Αιγάλεω στην πρώτη φορά που πάτησε περιοχή, κατόρθωσε να ισοφαρίσει σε μια άτυχη στιγμή του Αλ Ζούρκου. Ήταν το 29ο λεπτό όταν ο Ψανης μπήκε στην περιοχή, γύρισε τη μπάλα παράλληλα και ο παίκτης της Βέροιας στην προσπάθειά του να αποκρούσει την έστειλε στα δίχτυα.

Η Βέροια έδειξε να επηρεάζεται από την εξέλιξη του ματς, αλλά στα τελευταία λεπτά βρήκε και πάλι ρυθμό, όχι όμως και τύχη.

Στην εκπνοή του ημιχρόνου η κεφαλιά του Κανούλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Σικαλιά, χτύπησε στο έδαφος ελάχιστα πριν την γραμμή και η εξέδρα έμεινε στο «αχ!!!!».

Μάλιστα στην επόμενη φάση το φάουλ επάνω στο Μαραγκό, μέσα στην περιοχή και το «παίζετε» του ρέφερι προκάλεσε παράπονα και διαμαρτυρίες, αλλά μέχρι εκεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Αιγάλεω ξεκίνησε πιο «ζωηρό» και η Βέροια είχε ένα «μούδιασμα», σε αντίθεση με το πολύ καλό ξεκίνημα του πρώτου μέρους, αλλά με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού πήρε και πάλι προβάδισμα σκορ.

Ο Τσιλιγκίρης ανέτρεψε τον Μπλέτσα στο όριο της περιοχής, ο κ. Γατσάνης έδειξε την «άσπρη βούλα» και μετά «χάθηκε» καθώς όλο το Αιγάλεω έπεσε επάνω του, με έντονες διαμαρτυρίες.

Κάποτε, μετά από αρκετά λεπτά, εκτελέστηκε η «εσχάτη των ποινών», δυο φορές μάλιστα.

Ο Κανούλας ευστόχησε, ο Τρικαλινός διαιτητής έδειξε επανάληψη, ο Κανούλας ευστόχησε πάλι και το 2-1 ήταν γεγονός.

Μέχρι τη λήξη του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δε μπορούσαν να ξεπεράσουν τον εκνευρισμό τους και να αναζητήσουν «ορθόδοξα» μια άλλη αγωνιστική εξέλιξη.

Διαρκείς αλλαγές, μικροτραυματισμοί και διακοπές δεν άφησαν και πολλά περιθώρια για κάποιο ρυθμό στο ματς.

Πάντος οι φίλαθλοι του Αιγάλεω που ταξίδεψαν μέχρι τη Βέροια, δε σταμάτησαν να τραγουδάνε για το “city” και από ένα σημείο και μετά, όταν φαινόταν ότι η ομάδα δεν έχει ελπίδες για κάτι περισσότερο, άρχισαν τα συνθήματα για τον «μισητό»…. Ιωνικό!!!!

Στην εκπνοή της αναμέτρησης ο Τσιλιγκίρης σούταρε ψηλά πάνω από τα δοκάρια σε ένα ανεπανάληπτο τετ-α-τετ από πλάγια, στην αμέσως επόμενη φάση ο Σπυρόπουλος σούταρε από το ύψος της περιοχής άουτ και κάπου εκεί τελείωσαν όλα.

Ο Χατζάρας στο 89’ έβαλε το κερασάκι στην τούρτα και την ταφόπλακα στις όποιες ελπίδες των φιλοξενουμένων.

Σε μια καλά δουλεμένη αντεπίθεση, ο Βεργώνης με μια καταπληκτική πάσα έβγαλε τον Χατζάρα μόνο. Αυτός προχώρησε, ψύχραιμο πλασέ και 3-1!!!!

Βέροια: Βοσνιάδης, Ζούρκος Αλ., Μουρατίδης, Μαραγκός, Μπλέτσας, Πολύζος, Πέντα (56’ Σκαθαρούδης), Ζούρκος Ν., Μεληκιώτης (56’ Χατζάρας), Σιμόνι, Κανούλας (69’ Βεργώνης).

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Σπυρόπουλος, Ψανής, Συριόπουλος, Γκότοβος, Λάμπρου, Τσιλιγκίρης, Μπαξεβάνου (46’Τσαφταρίδης), Ντιάτα (65’ Πετρόπουλος), Κατσικογιάννης, Τσιτσάρης (66’Μάρτινς).

Διαιτητής του αγώνα ο Τρικαλινός Γατσάνης, με βοηθούς τον συμπατριώτη του Μανασή και τον Φράγιο από τον σύνδεσμο Μακεδονίας.

Ρεπορτάζ:Δ. Καρολίδης

Φωτο- αρχειο: Σοφία Βέϊου