Παιδικά ρούχα - Πακέτα Βάπτισης Papillonkids.gr

Βέροια – Καλαμάτα 2-0 - Ο Πασάς “της κούνησε το μαντήλι”

Σε ένα ευχάριστο απόγευμα μετέτρεψε η Βέροια την αναμέτρηση της με την Καλαμάτα σε έναν αγώνα που πριν αρχίσει εθεωρείτο ντέρμπι και μάλιστα με πολύ ειδικά χαρακτηριστικά.

Στον πάγκο των φιλοξενουμένων κάθισε ο μέχρι πρότινος κοουτς της Βέροιας, με τον Κώστα Γεωργιάδη να κάνει το ντεμπούτο του στον πάγκο της “Βασίλισσας”.

Η αναμέτρηση δεν πρόσφερε πολλές συγκινήσεις καθώς έγινε ένα σχετικά μέτριο ματς αφού η Καλαμάτα δεν έδειξε ότι θα μπορούσε να απειλήσει και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Έτσι η Βέροια που πήρε νωρίς το προβάδισμα στο σκορ, διατήρησε την υπεροχή, δημιούργησε κι έχασε ευκαιρίες, πέτυχε και δεύτερο γκολ και “η σεμνή τελετή” έλαβε τέλος χωρίς καμία αμφισβήτηση για το αποτέλεσμα.

Το σκορ άνοιξε στο 19' όταν ο Πασάς από τα έντεκα βήματα ευστόχησε στο πέναλτι, που κέρδισε ο Σιμόνι, τον οποίο ανέτρεψε καθαρά ο Ιντζίδης.

Η Βέροια έφτασε κοντά στο δεύτερο γκολ στο 32' και στο 35' και έκλεισε το ημίχρονο με άλλες δυο ευκαιρίες με τον Ν. Ζούρκο και τον Σιμόνι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καλαμάτα επιχείρησε να αντιδράσει. Στα πρώτα λεπτά έδειξε να πιέζει αλλά όλη της η επιθετική δραστηριότητα τελείωνε χωρίς τελική προσπάθεια.

Η Βέροια μετά το 15ο λεπτό του β' ημιχρόνου όταν ξεθύμανε η προσπάθεια αντίδρασης των φιλοξενουμένων, ισορρόπησε το παιχνίδι, και στο 75' έριξε τους φιλοξενούμενους στο καναβάτσο και πάλι με τον Πασά που μετά από μπαλιά του Βεργώνη, ανάμεσα σε δυο αμυντικούς προχώρησε και με πλασέ πέτυχε το 2-0.

Ουσιαστικά κάθε ενδιαφέρον για την έκβαση του αγώνα τελείωσε εκεί και μάλιστα η Βέροια ήταν αυτή που στο υπολοιπόμενο χρόνο του αγώνα πίεσε και για ένα τρίτο γκολ.

Βέροια: Βοσνιάδης, Μουχάλης, Στάμου, Μαραγκός, Πεταυράκης, Βεργώνης, Πολύζος, Ζούρκος Ν. (85' Σκαθαρούδης), Πέντα (80' Χατζάρας), Σιμόνι (68' Ταΐρης), Πασάς.

Καλαμάτα: Στεφανάκος, Τσουβαλτσίδης (56' Ράκιτς), Κωνσταντινόπουλος, Μάκος, Ιντζίδης (46' Τζόκιτς), Μπάμπης, Ζαχαρόπουλος, Στεργίδης, Αλεξόπουλος, Καζβιρόπουλος, Βουκμίροβιτς.

Διαιτητής: Τζουμαλάκης (Σερρών)

Βοηθοί: Νταβέλας (Μακεδονίας), Αναστασιάδης (Σερρών)

4ος: Κεφαλάς (Σερρών)