Παιδικά ρούχα - Πακέτα Βάπτισης Papillonkids.gr

Βέροια – Γιάννενα 1-2 – Με γκολ από την «άσπρη βούλα» στα «χασομέρια» έχασε η «Βασίλισσα» - Αντίο στο κύπελο με ψηλά το κεφάλι!!!

Σε μια αναμέτρηση «ειδικών συνθηκών» η Βέροια αντιμετώπισε τα Γιάννενα στον επαναληπτικό για το θεσμό του κυπέλου.

Ο πρώτος αγώνας έληξε με νίκη της ομάδας της Ηπείρου με 1-0, ένα «σκορ κυπέλου» που αφήνει περιθώρια ανατροπής μόνο όταν βάλεις στρατηγικό στόχο να προχωρήσεις στο θεσμό.

Για τη Βέροια η αναμέτρηση ήταν μια «διαδικασία αγωνιστικής υπερβολής», όπως θα ήταν για κάθε ομάδα που είναι επικεντρωμένη στον στόχο του πρωταθλήματος και δεν έχει την «πολυτέλεια» της σπατάλης δυνάμεων ώστε να προχωρήσει απλά σε έναν ακόμη γύρο κυπέλου.

Στον πάγκο κάθισε ο Απόστολος Χατζάρας, για επίσης διαδικαστικούς λόγους και στις κερκίδες είδαν ως θεατές την αναμέτρηση παίκτες που ο Κώστας Γεωργιάδης αποφάσισε να τους ξεκουράσει.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εφάρμοσαν ένα σύστημα με προσοχή την άμυνα και αναζήτηση ευκαιρίας για αντεπίθεση.

Τα Γιάννενα, ομάδα που αγωνίζεται σε μια κατηγορία παραπάνω, παρουσίασε μια ομάδα με σαφή ποιοτικά χαρακτηριστικά, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά δεν επιδίωξε να φορτσάρει.

Πήγε το ματς σε κοντρόλ επιθέσεις και προηγήθηκε και με την εύνοια της τύχης στο 37’. Ο Παμλίδης σούταρε από το ύψος της περιοχής, η μπάλα χτύπησε σε σώματα, άλλαξε πορεία και ο Τσιμόπουλος που έπεσε, δεν μπόρεσε να αποκρούσει.

Για τη Βέροια το γκολ αυτό ήταν ουσιαστικά το τέλος της διαδρομής στο θεσμό του κυπέλου, καθώς χρειαζόταν 3 γκολ για να προκριθεί.

Πέτυχε το ένα – και μοναδικό – τέσσερα λεπτά αργότερα με πανέμορφο πλασε του Μελικιώτη από αριστερά και οι δυο ομάδες πήγαν στ’ αποδυτήρια ισόπαλες.

Το δεύτερο ημίχρονο πρόσφερε καλύτερο θέαμα καθώς οι δυο ομάδες, χωρίς άγχος παίξανε για το…παιχνίδι.

Μετά ένα προσεκτικό πρώτο 15λεπτο, η Βέροια είχε ένα ξέσπασμα χωρίς αυτό να αποφέρει κάποιο αποτέλεσμα, αλλά ήταν η ηθική ανταμοιβή των ηρωικών φιλάθλων που αψηφώντας το κρύο βρέθηκαν και πάλι στο πλευρό της «Βασίλισσας»

Τα Γιάννενα απάντησαν κι αυτά με ένα επίσης γρήγορο πεντάλεπτο πίεσης για να ενθουσιάσουν τους λίγους αλλά «φωνακλάδες» οπαδούς τους που δεν σταμάτησαν να τραγουδάνε για τον «Άγιαξ της Ηπείρου»…

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα τελειώσει στο 1-1, στο 93’ ο διαιτητής είδε πέναλτυ στο μαρκάρισμα του Αλ. Ζούρκου πάνω στον Παμλίδη και ο Πήλιος σκόρεσε από τα 11 βήματα παρά την προσπάθεια του Τσιμόπουλου.

Σε γενικές γραμμές ήταν μια αναμέτρηση «εμπειρίας» για τη Βέροια, σε έναν θεσμό στον οποίο προχώρησε μέχρι αυτή τη φάση και αυτό από μόνο του είναι επιτυχία.

Διατητής: Βουρνέλης (Βοηθοί Τοροσιάδης, Φράγιος) Σ.Δ. Μακεδονίας.

Βέροια: Τσιμόπουλος, Ζούρκος Αλ., Στάμου (23’ Μουρατίδης) Μανιώτης, Μουχάλης, Μπλέτσας, Ταϊρης, Μεληκιώτης (53’ Πέντα), Χαντζάρας (73’ Πασάς», Σκαθαρούδης, Σιμόνι.

Γιάννενα: Γιαννίκογλου, Οικονομόπουλος, Πήλιος, Σκόνδρας, Ζιούλης, Λιάσος, Π. Γκαρσία (70’ Σιόντης), Νάουμετς (77’ Ράντοβατς), Λέο, Ξυδάς (88’ Λώλης), Παμλίδης.

Ρεπορτάζ: Δ. Καρολίδης

Φωτογραφίες: Σοφία Βέϊου