ΑΕΚ – Ζόρια 0-3

Η ΑΕΚ κατάφερε να υποστεί πανωλεθρία (0-3) από τη Ζόρια Λουχάνσκ στο ΟΑΚΑ και ουσιαστικά βρίσκεται με το ενάμισι... πόδι εκτός Europa League, δύο αγωνιστικές πριν ολοκληρωθούν οι αναμετρήσεις του 7ου ομίλου.

Στην χειρότερη εφετινή της εμφάνιση, η Ένωση έμεινε με 10 παίκτες στο 49΄ όταν αποβλήθηκε ο Σάκχοφ και στη συνέχεια η ουκρανική ομάδα πήρε τη νίκη με γκολ των Χρόμοφ (61΄), Καμπάεφ (75΄), Γιουρτσένκο (86΄-πέναλτι).

Εναντίον μίας αντιπάλου που δύσκολα θα κατάφερνε να ανταποκριθεί στο πρωτάθλημα της Super League, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες στο α΄ ημίχρονο. Σε αυτό έπαιξε ρόλο η απουσία του τιμωρημένου Πέτρου Μάνταλου, που εκτός από πιο δημιουργικός, είναι και ο πιο φορμαρισμένος παίκτης της αυτήν την περίοδο. Από την άλλη πλευρά, το 3-5-2 του Καρέρα δεν ευνοούσε το επιθετικό παιχνίδι, παρά την καταιγιστική υπεροχή των γηπεδούχων.

ΑΕΚ : Αθανασιάδης, Σβάρνας (83’ Βασιλαντωνόπουλος), Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου, Μπακάκης (65’ Γαλανόπουλος), Σάκχοφ, Κρίστισιτς, Σιμόες (87’ Μαχαίρας), Ινσούα, Τάνκοβιτς (65’ Ανσαριφάρντ), Λιβάγια

Ζόρια : Σεφτσένκο, Φαβόροφ, Βερνιντούπ, Χάνα, Σίγκανικς, Κοσερτζίν (82’ Λούνοφ), Ιβανισένια, Γιουρτσένκο (87΄Πέροβιτς), Καμπάλεφ, Γκρόμοφ (87’ Αλαχάρ), Γκλάντκι (63’ Ναζαρίνα)

cnn.gr

1η Αγωνιστική (22/10)

Λέστερ - Ζόρια 3-0 (29' Μάντισον, 45' Μπαρνς, 67' Ιχεανάτσο)

Μπράγκα - ΑΕΚ 3-0 (44' Γκαλένο, 77' Παουλίνιο, 88' Ρ. Όρτα)

2η Αγωνιστική (29/10)

Ζόρια - Μπράγκα 1-2 (90' + 2' Ιβανισένια - 4' Παουλίνιο, 11' Γκαϊτάν)

ΑΕΚ - Λέστερ 1-2 (48' Tάνκοβιτς - 19' πεν. Βάρντι, 39' Τσαουντρί)

3η αγωνιστική (5/11)

Ζόρια - ΑΕΚ 1-4 (79' Kοτσέρκιν - 6' Τάνκοβιτς, 34' Μάνταλος, 54', 80' Λιβάια)

Λέστερ - Μπράγκα 4-0 (21΄, 48' Ιχεανάτσο, 67' Πράετ, 78' Μάντισον)

4η Αγωνιστική (26/11)

ΑΕΚ - Ζόρια 0-3 (61' Γκρόμοφ, 75' Καμπάεφ, 86' πεν. Γιουρτσένκο)

Μπράγκα - Λέστερ 3-3 (4' Αλ Μουστράτι, 24΄ Παουλίνιο, 90' Φρανσέρτζιο - 9' Μπαρνς, 79' Τόμας, 90' + 5' Βάρντι)