Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Γκέλα ολκής της Γερμανίας, έχασε εντός έδρας 2-1 από τα Σκόπια

 

Η ΠΓΔΜ πέτυχε τη νίκη της βραδιάς στα προκριματικά του Μουντιάλ 2022.

Κατάφερε να κερδίσει την Γερμανία εκτός έδρας με 2-1 στην μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας της ως τώρα στο ποδόσφαιρο. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Πάντεφ σόκαρε αρχικά τους Γερμανούς, αλλά ο Γκουντογκάν με πέναλτι στο 63’ ισοφάρισε. Στο 85’ όμως ήρθε η ψυχρολουσία για τους Γερμανούς που είδαν τον Ελμάς να κάνει το 2-1 για την Βόρεια Μακεδονία που πέτυχε μια τεράστια νίκη.

Σπουδαία νίκη πέτυχε και η Αρμενία που επικράτησε 3-2 της Ρουμανίας και πλέον προηγείται στον όμιλο έχοντας το απόλυτο (3 στα 3), με τους Ρουμάνους και τους Γερμανούς να βλέπουν την πλάτη τους!

Στο ντέρμπι της ημέρας η Αγγλία κατάφερε να κερδίσει την Πολωνία με 2-1 και να αποκτήσει προβάδισμα στο κυνήγι της πρώτης θέσης στον όμιλο (19’ πεν. Κέιν, 85’ Μαγκουάιρ – 58’ Μοντέρ). Η Γαλλία πήρε τη νίκη με γκολ του Γκριζμάν στην έδρα της Βοσνίας (1-0), ενώ για τον όμιλο της εθνικής μας ομάδας, η Ισπανία επικράτησε με 3-1 του Κόσοβου και πλέον πέρασε πρώτη στην βαθμολογία, έχοντας ωστόσο ένα ματς παραπάνω από την Σουηδία.
Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Τα αποτελέσματα της βραδιάς

2ος Όμιλος

    ΕΛΛΑΔΑ-Γεωργία                   1-1      
    Ισπανία-Κόσοβο                   3-1         

Ρεπό: Σουηδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 2 αγώνες)

    Ισπανία       7 -3αγ.
    Σουηδία       6
    ΕΛΛΑΔΑ        2
    Γεωργία       1 -3αγ.
    Κόσοβο        0

3ος Όμιλος

    Λιθουανία-Ιταλία                  0-2      
    Β. Ιρλανδία-Βουλγαρία             0-0

Ρεπό: Ελβετία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

    Ιταλία        9
    Ελβετία       6 -2αγ.
    Β. Ιρλανδία   1 -2αγ.
    Βουλγαρία     1
    Λιθουανία     0 -2αγ.

4ος Όμιλος

    Βοσνία-Γαλλία                     0-1               
    Ουκρανία-Καζακστάν                1-1            

Ρεπό: Φινλανδία

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

    Γαλλία        7
    Φινλανδία     2 -2αγ.
    Ουκρανία      3
    Βοσνία        1 -2αγ.
    Καζακστάν     1 -2αγ.

6ος Όμιλος

    Αυστρία-Δανία                     0-4            
    Μολδαβία-Ισραήλ                   1-4            
    Σκωτία-Ν. Φερόε                   4-0            

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

    Δανία         9
    Σκωτία        5
    Ισραήλ        4
    Αυστρία       4
    Ν. Φερόε      1
    Μολδαβία      1

9ος Όμιλος

    Ανδόρα-Ουγγαρία                   1-4          
    Αγγλία-Πολωνία                    2-1     
    Σαν Μαρίνο-Αλβανία                0-2

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

    Αγγλία        9
    Ουγγαρία      7
    Αλβανία       6
    Πολωνία       4
    Ανδόρα        0
    Σαν Μαρίνο    0

10ος Όμιλος

    Αρμενία-Ρουμανία                  3-2           
    Γερμανία-Β. Μακεδονία             1-2       
    Λιχτενστάιν-Ισλανδία              1-4   

Η ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (Σε 3 αγώνες)

    Αρμενία       9
    Β. Μακεδονία  6
    Γερμανία      6
    Ρουμανία      3
    Ισλανδία      3
    Λιχτενστάιν   0

Πηγή: iefimerida.gr

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ