Με 4Χ4 η Βέροια πάτησε κορυφή – Νίκησε 2-0 τον Αλμωπό Αριδαίας

Για μια ώρα ο Αλμωπός έβαλε στα δύσκολα μια Βέροια που στο τέλος πάτησε γκάζι για τα καλά και με δυο γκολ του Πόζογλου, «καθάρισε» το ματς και βρέθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας με συγκάτοικο την Καβάλα.

Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Δημοτικό Στάδιο της Βέροιας έμοιαζε με «εικόνα μαγική».

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα, έκλεισαν τους φιλοξενούμενους στην περιοχή τους, αλλά επιβεβαιώθηκε για ακόμη μια φορά πόσο δίκιο είχε ο …. Όσιμ.

Η μπάλα κατά έναν «σαδιστικό τρόπο» αρνιόταν να περάσει τη γραμμή του τέρματος του Μένιου ο οποίος  έπιανε τα άπιστα κι όπου δεν έφτανε να αποκρούσει, ας όψεται η …σκοποβολή με τα δοκάρια.

Κάπως έτσι, με πολλά «αχ!» κύλησε το πρώτο μισάωρο και όταν οι φιλοξενούμενοι βγήκαν «στεγνοί» από την «τρικυμία», βγήκαν δειλα – δειλά στην επίθεση και κάνανε και μια – δυο επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ του θεατή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, Βελλίδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα απλοποιήθηκαν με τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Οι αλλαγές του Παύλου Δερμιτζάκη «του βγήκαν» όλες και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο.

Στο 61’ μετά από σέντρα του Μούργου ο Πόζογλου με κεφαλιά έλυσε τον «γόρδιο δεσμό» και ο ίδιος παίκτης στο 79’, μετά από «πάρε-βάλε» του Σιμόνι έδιωξε εντελώς το άγχος.

Για τη Βέροια, πέρα από την απόλυτη συγκομιδή βαθμών, ήταν και μια χρήσιμη αναμέτρηση καθώς δοκίμασε με επιτυχία τις αγωνιστικές της αρετές στην υπομονή στο παιχνίδι και την ικανότητα να ανοίγει σφιχτοδεμένες άμυνες όπως αυτή του Αλμωπού.

Δαιτητής: Παρχαρίδης (Τσακίρης, Αναστασίου)

Βέροια: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (72’ Πεταυράκης), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (81’ Μπλέτσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (58’ Μούργος), Αποστολόπουλος (58’ Πόζογλου)
Αλμωπός: Μένιος (77’ Ιωαννίδης), Μουντζούρης, Κουρούπης (25’ Τούφας), Μανιός (60’ Πέττας), Ρογγότης, Γκαγιέγκο, Κοζάκης (77’ Ασλαμπάλογλου), Εππάς, Κολτσίδας, Χατζάρας, Λουσέρο (60’ Γκέσιος).

Βέροια - Αλμωπός Αριδαίας 2-0 δηλώσεις προπονητών-Γιώργος Τυριακίδης - Παύλος Δερμιτζάκης 10/4/2021