Βέροια: Άδικη ήττα με «θύτη» έναν παλιό γνώριμο

Αν η λήξη του πρώτου ημιχρόνου έβρισκε τη Βέροια να προηγείται με ένα και δυο γκολ στο ενεργητικό της, δεν θα ήταν καθόλου αφύσικο, σύμφωνα με τη ροή του αγώνα.

Η αναμέτρηση των Σερρών είχε «άρωμα» από τα παλιά, ανάμεσα σε δυο ιστορικές ομάδες.

Ο Πανσερραϊκός ήταν αυτός ο οποίος καιγόταν για βαθμούς, αλλά η Βέροια ήταν αυτή η οποία στα πρώτα 45 λεπτά, επέβαλε το παιχνίδι της, δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες, και θα μπορούσε κάλλιστα να προηγηθεί στο σκορ με το «καλημέρα».

Οι γηπεδούχοι σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου, ήταν σε θέση μάλλον αγωνιστικού κομπάρσου, αφού οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που κρατούσαν τα ηνία του παιχνιδιού.

Το β’ ημίχρονο παρουσίασε μια εντελώς άλλη εικόνα, με έναν Πανσερραϊκό πολύ πιο αγωνιστικό, και τη Βέροια να θέλει τη νίκη αλλά να γοητεύεται και από το διαφαινόμενο μηδέν όπως εξελισσόταν η αναμέτρηση.

Σύμφωνα με την ροή του αγώνα, όλα έδειχναν ότι αν έμπαινε ένα γκολ θα ήταν αυτό που θα έκρινε την έκβαση της αναμέτρησης.

Το γκολ αυτό ήρθε για τους γηπεδούχους, στο 86΄ από έναν παλιό γνώριμο, τον Ολαϊτάν, ο οποίος έχει την ποιότητα και την απέδειξε με ένα τεχνικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, στο αριστερό «Γ» του Βελίδη, που μετά από 446 αγωνιστικά λεπτά, μάζεψε για πρώτη φορά τη μπάλα από τα δίχτυα του.

Η Βέροια έδειξε «μέταλλο» και στο λίγο διάστημα που απέμεινε, έφτασε μια ανάσα από την ισοπαλία, όταν σε φάση διαρκείας, ο Αποστολόπουλος, σούταρε από το ύψος της μικρής περιοχής, και ο τερματοφύλακας του Πανσερραϊκού αναδείχτηκε σε πρόσωπο του αγώνα με μια εκπληκτική απόκρουση.

Στον χρόνο που απέμεινε και στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων, δεν δημουργήθηκε άλλη φάση καθώς οι γηπεδούχοι φρόντισα «να μικρύνουν» το χρόνο και να πανηγυρίσουν μια εξαιρετικά σημαντική γι’ αυτούς νίκη.

Πανσεραϊκός - Βέροια 1-0 Δηλώσεις Ολαϊταν - Στοίλας - Δερμιτζακης 14/4/2021

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής), βοηθοί: Μποζατζίδης (Μακεδονίας), Καλλής (Ανατ. Αττικής)

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ: Καβουσάκης, Γιανναράκης, Κασμερίδης, Ζέρης, Πίντο, Κρητικός, Μαρκιόνι (56' Ψάλτης), Κόντσι (56' Ολαϊτάν), Μέσι, (90' Πέτρου), Λουφάκης (46' Γεωργιάδης), Πράντο (75' Μπούρτσας).

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (58' Οικονόμου), Βεργώνης, Μούργος (58' Πόζογλου), Πασάς (84' Καραγιάννης), Σιμόνι (72' Αποστολόπουλος), Λουκίνας.

Αποτελέσματα

Αλμωπός Αριδαίας – Ολυμπιακός Βόλου 0-1 (69΄ Παπαδημητρίου)

Απόλλων Πόντου – Πιερικός 2-2 (3΄Καλογέρης, 90+4΄Παναγιώτου/ 37΄ Κυβελίδης, 90+2΄΄Μπαβέλης)

Θεσπρωτός – Πόντιοι Κοζάνης 3-1 (2΄, 57΄ Σαραντίδης, 32΄ Μπίκας – 15΄πεν. Σέα)

Πανσερραϊκός – Βέροια 1-0 (86΄ Ολαϊτάν)

Τρίγλια – Καβάλα 3-2 (1΄ Ποζατζίδης, 36΄πεν. Τότσκα, 53΄Σενγκέρκι – 24΄αυτογκόλ Ποζατζίδης, 78΄ Ορφανίδης)