«Βροχή» από γκολ στα ημιτελικά του Europa League – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρόμα 6-2 και Βιγιαρεάλ - Άρσεναλ 2-1

Χορταστική η πρώτη βραδιά των ημιτελικών του Europa League, με τα δύο παιχνίδια να δίνουν συνολικά έντεκα γκολ!

Μεγάλη νικήτρια, φυσικά η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, καθώς οι «κόκκινοι διάβολοι» επικράτησαν με 6-2 της Ρόμα στο «Όλντ Τράφορντ» και βρίσκονται ήδη με το ένα πόδι στον τελικό του Γκντάνσκ, με τη ρεβάνς της Ρώμης να μοιάζει σαν μία τυπική διαδικασία…

Παρότι οι «τζιαλορόσι» πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 2-1, οι γηπεδούχοι έβαλαν το πόδι στο γκάζι και με πέντε γκολ σε ένα ημίχρονο έφτασαν σε μία μεγάλη νίκη.

Στο άλλο παιχνίδι, η Βιγιαρεάλ επικράτησε με 2-1 της Άρσεναλ και θα πάει στο Λονδίνο με προβάδισμα πρόκρισης. Το κίτρινο «υποβρύχιο» μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με δύο γκολ στο πρώτο 30λεπτο έδειχνε να βάζει τις βάσεις για την πρόκριση, ωστόσο το εύστοχο πέναλτι του Πεπέ στο δεύτερο ημίχρονο αφήνει ανοιχτή την πρόκριση.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Ρόμα 6-2

Μνήμες 2007 ξύπνησαν το βράδυ της Μεγάλης Πέμπτης στο «Ολντ Τράφορντ»! Τότε η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε διαλύσει με 7-1 τη Ρόμα στα προημιτελικά του Champions League σκορπώντας τρόμο και κάτι παρόμοιο έκανε απόψε η ομάδα του Σόλσκιερ.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» πραγματοποιώντας απίθανο δεύτερο ημίχρονο και με το δίδυμο Καβάνι – Μπρούνο να οργιάζει συνέτριψαν με 6-2 τους Ρωμαίους και εξασφάλισαν ουσιαστικά από το πρώτο ματς τη συμμετοχή τους στον τελικό του Europa League.

Η Ρόμα προηγήθηκε (1-2) στο πρώτο ημίχρονο, στάθηκε άτυχη με τρεις αναγκαστικές αλλαγές και στο δεύτερο κατέρρευσε δεχόμενη έξι γκολ ενώ γλίτωσε ακόμη τόσα. Ενα θαύμα αναζητά πλέον στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας (6/5) η ομάδα του Φονσέκα για να βρεθεί κείνη στον τελικό του Γκντανσκ.

Στο 9′ η Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με τον Μπρούνο να πλασάρει από κοντά για το 1-0 ύστερα από όμορφη ομαδική προσπάθεια. Έξι λεπτά αργότερα όμως ήρθε η απάντηση για τους φιλοξενούμενους. Ο Πογκμπά έκανε χέρι στην περιοχή με τον Πελεγκρίνι να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι και να κάνει το 1-1.

Στο 34′ μάλιστα η Ρόμα έκανε και την ανατροπή με τον Πελεγκρίνι να σερβίρει για τον Τζέκο και τον Βόσνιο να κάνει το 1-2. Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου ο Καβάνι έχασε απίθανη ευκαιρία για το 2-2.

Ότι δεν έκανε στο φινάλε του πρώτου μέρους, το έκανε με το ξεκίνημα του δεύτερου ο Ουρουγουανός φορ. Από ασίστ του Μπρούνο σε αντεπίθεση έκανε το 2-2 και στο 64′ πέτυχε και το 3-2 από κοντά ύστερα από απόκρουση του Μιράντε.

Στο 69′ κέρδισε και πέναλτι από τον Σμόλινγκ με τον Μπρούνο να κάνει το 4-2 ενώ ο Πογκμπά στο 75′ έκανε και το 5-2 με κεφαλιά. Η Ρόμα είχε καταρρεύσει με τη Γιουνάιτεντ να κάνει ό,τι θέλει και να φτάνει και στο 6-2 με ωραίο διαγώνιο σουτ του Γκρίνγουντ στο 86′.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελεφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ, Φρεντ (83΄Μάτιτς), Ράσφορντ (76’ Γκρίνγουντ), Φερνάντες (89’ Μάτα), Πογκμπά, Καβάνι

Ρόμα: Πάου Λόπεθ (28’ Μιράντε), Ιμπάνιεθ, Κριστάντε, Σμόλινγκ, Κάρσντορπ, Σπινάτσολα (37’ Πέρες), Βερετού (5’ Βιγιάρ), Ντιαβαρά, Πελεγκρίνι, Μχιταριάν, Τζέκο

Βιγιαρεάλ - Άρσεναλ 2-1

Η Βιγιαρεάλ ήταν ανώτερη από την Αρσεναλ, σκόραρε δύο φορές στο πρώτο μισάωρο με τους Τινγκέρος και Αλμπιόλ, αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε γκολ με πέναλτι από τον Πεπέ και έχασε την ευκαιρία να πάρει μια καθαρή νίκη στο πρώτο ματς των ημιτελικών του Europa League.

Οι Κανονιέρηδες, παρότι έπαιζαν με δέκα παίκτες, κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 και έμειναν ζωντανοί στη μάχη για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Όλα θα κριθούν πλέον στο Λονδίνο, στον επαναληπτικό τον δύο ομάδων. Οι Ισπανοί έχουν το προβάδισμα, αλλά το γκολ που πέτυχε ο Πεπε διατηρεί ακέραιες τις ελπίδες των Βρετανών, που θα ψάξουν την ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα με τον Τρινγκέρος. Ο Τσουκβουέζε μπήκε στην περιοχή από δεξιά, κλείστηκε από δύο αντιπάλους, η μπάλα στρώθηκε στον Τρινγκέρος και αυτός με δυνατό σουτ με το δεξί την έστειλε στα δίχτυα του Λένο για το 1-0.

Η Αρσεναλ απείλησε για πρώτη φορά στο 25’, αλλά η σέντρα-σουτ του Σακά έφυγε άουτ. Τρία λεπτά αργότερα ο Παρτέι σούταρε από πλεονεκτική θέση, αλλά αστόχησε.

Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και στο 30’ η Βιγιαρεάλ έκανε το 2-0 με τον Αλμπίολ. Ο Παρέχο εκτέλεσε το κόρνερ που είχαν κερδίσει οι γηπεδούχοι, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Αλμπιόλ από κοντά νίκησε τον Λένο για το 2-0 του Κίτρινου Υποβρυχίου.

Στο 33’ ο Μορένο έφτασε κοντά στο 3-0, αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 36’ ο ρέφερι έδωσε πέναλτι υπέρ της Αρσεναλ, αλλά το πήρε πίσω μετά την εξέταση της φάσης στο VAR. Ετσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Βιγιαρεάλ μπροστά στο σκορ με 2-0.

Στο 58’ οι Κανονιέρηδες έμειναν με δέκα παίκτες, όταν αποβλήθηκε ο Ντάνι Θεμπάγιος με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Στο 61’ ο Λένο είπε «όχι» στον  Τσουκβουέζε και τρία λεπτά αργότερα ο πορτιέρο της Βγιαρεάλ σταμάτησε τον Σμιθ Ρόου. Στο 72’ ο διαιτητής έδωσε για δεύτερη φορά στο ματς πέναλτι υπέρ της Αρσεναλ. Αυτή τη φορά για πέσιμο του Σακά. Ο Πεπέ το εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 2-1, βάζοντας τη βρετανική ομάδα ξανά στο κόλπο της πρόκρισης στον μεγάλο τελικό.

Στο 77’ οι γηπεδούχοι έμειναν επίσης με δέκα παίκτες, όταν ο Καπού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα, ενώ στις καθυστερήσεις η Αρσεναλ έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Ομπαμεγιάνγκ. Ο στράικερ των Κανονιέρηδων βγήκε τετ α τετ με τον Ρουγί, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να βρίσκει νικητές τους Ισπανούς με 2-1.

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ρουγί, Φόιθ (70’ Γασπάρ), Αλμπιόλ, Πάου Τόρες, Πεδράθα (809’ Αλμπέρτο Μορένο), Παρέχο, Καπού, Τριγέρος (80’ Μόι Γκόμεθ), Τσουκβουέζε, Χεράρδ Μορένο, Αλκάθερ (Κοκλέν)

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Χόλντινγκ, Τσέιμπερς, Πάμπλο Μάρι, Σακά (85’ Ομπαμεγιάνγκ), Σμιθ Ρόου (90+5′ Ελνενί), Παρτέι, Τζάκα, Θεμπάγιος, Όντεγκααρντ (63’ Μαρτινέλι), Πεπέ

Πηγή: in.gr