Μαχητική η ΑΕΠ Κοζάνης, κακή η Βέροια, όλα μηδέν το αποτέλεσμα

Μια Βέροια αγνώριστη, σκιά του εικόνας των πρώτων αγώνων του πρωταθλήματος, αναδείχτηκε ισόπαλη 0-0 στην Κοζάνη απέναντι στην ουραγό της βαθμολογίας, τοπική ΑΕΠ.

Ο αγώνας δεν διεκδικεί ποιοτικές δάφνες καθώς το θεωρητικό φαβορί, η Βέροια ήταν από κακή έως πολύ μέτρια και οι γηπεδούχοι με μαχητικότητα υπερέβαλλαν εαυτούς και δικαιώθηκαν στο τέλος.

Αναμφισβήτητα για την ομάδα της Κοζάνης είναι ένα επιτυχημένο αποτέλεσμα.

Η Βέροια για μια ακόμη φορά προβλημάτισε με την εμφάνισή της η οποία δεν έχει καμιά σχέση με την ομάδα που ξεκίνησε στην κούρσα του πρωταθλήματος.`

Οι φιλοξενούμενοι «ξόδεψαν» όλο το πρώτο ημίχρονο έχοντας όλο κι όλο μια ευκαιρία στο ξεκίνημα.

Μάλιστα οι γηπεδούχοι όταν κατάλαβαν ότι είχαν απέναντι τους μια ομάδα σε κακή μέρα, αναζήτησαν κάτι περισσότερο και βγήκαν κάποιες φορές με αξιώσεις στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια προσπάθησε περισσότερο, πίεσε τον αντίπαλο αλλά χωρίς «ορθόδοξη» ανάπτυξη.

Μοιραία το «μηδέν» επισφράγισε τις προσπάθειες των δύο αντιπάλων με τους γηπεδούχους να το πανηγυρίζουν δεόντως.

ΑΕΠ Κοζάνης: Σταυρίδης, Τρομπούκης (77’ Κυριαλάνης), Τσικόπουλος, Κοτταρίδης, Ταίρης, Ντούκα, Πάλλας (90' Ντινόπουλος), Παπαδόπουλος, Νικολίτσας, Αιχμαλωτίδης (54’ Λι), Φωλίνας.

Βέροια: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (46’ Πεταυράκης), Σκόνδρας, Οικονόμου (85' Μπλέτσας), Βεργώνης, Καραγιάννης (72’ Μούργος), Μαραγκός, Πασάς, Πόζογλου (72’ Αποστολόπουλος), Σιμόνι (46’ Λουκίνας).

ΑΕΠ Κοζάνης - Βέροια 0-0  δηλώσεις προπονητών 9/5/2021