Αυτή ήτανε Βέροια – Μονόλογος ο αγώνας και έτσι απλά 3-0 τον Απόλλωνα Πόντου

Μια Βέροια που έδειξε ότι άφησε πίσω την κακή αγωνιστική παρένθεση, εμφανίστηκε σαν «Βέροια» στο γήπεδο του Βατανιακού και δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο στους τύποις γηπεδούχους.

Όλος ο αγώνας ήταν ένας μονόλογος με τον Απόλλωνα Πόντου να δημιουργεί προϋποθέσεις απλώς να πατήσει περιοχή, μόλις στο 85ο λεπτό!!!

Καθολική υπέροχή της Βέροιας σε βαθμό κυριαρχίας σε όλο το πρώτο ημίχρονο που ξεκίνησε με δυο πολύ καλές ευκαιρίες στο 11ο και στο 12ο λεπτό με τη δεύτερη να τραντάζει η μπάλα το δοκάρι του Πολίτη.

Ένα λεπτό αργότερα ο ασφυκτική πίεση καρποφόρησε με τον Πόζογλου δημιουργό και τον Πασά εκτελεστή.

Μέχρι τη λήξη του πρώτου μέρους η Βέροια είχε την καθολική υπεροχή, τα αλλοπρόσαλα σφυρίγματα του διαιτητή (που εκτός από αγανάκτηση προκάλεσαν και γέλιο) φρέναραν αξιόλογες επιθετικές προσπάθειες με αποκορύφωμα την ανατροπή του Λουκίνα στο 35’.

Πάντως όλα αυτά απλά κράτησαν το σκορ στο 1-0 χωρίς να υπάρχει προϋπόθεση απειλής από τον Απόλλωνα και στο 70’ ο Λουκίνας πέτυχε το 2-0 μετά από ωραία ενέργεια του Καραγιάννη.

Ο ίδιος παίκτης έβαλε το «κερασάκι στην τούρτα» στο 90. Με κεφαλιά – ψαράκι μετά από πολύ ωραία σέντρα του Μούχαλη.

Ο αγώνας δεν αντέχει σε κριτική καθώς εξελίχθηκε σε έναν μονόλογος της Βέροιας.

Η «Βασίλισσα» έδειξε ότι ξεπέρασε την αγωνιστική «κοιλιά» και με την εμφάνισή έπεισε ότι είναι μια ομάδα που έχει και το δικαίωμα και τις προϋποθέσεις να βλέπει ψηλά.

Διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Φαλτάκας (Γρεβενών), Δέλλιος (Πέλλας)

4ος: Τακίδης (Κιλκίς)

Οι συνθέσεις:

Απόλλων Πόντου: Πολίτης, Δαλιανόπουλος, Βαφειάδης, Μουρατίδης (70’ Αντωνιάδης), Δεινόπαπας (61’ Αρμενάκης), Τουρσίδης, Φράγκος, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Παναγιώτου, Λαμπίρης.

Βέροια: Βελλίδης, Μπουκουβάλας (78’ Μουχάλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Μπλέτσας (67’ Οικονόμου), Βεργώνης, Καραγιάννης (85' Αποστολόπουλος), Πασάς (78’ Μούργος), Πόζογλου (67’ Λουκίνας), Λουκίνας.

Καβάλα – Θεσπρωτός Αναβλήθηκε

Ολυμπιακός Βόλου – Πόντιοι Κοζάνης (13/5)

10.Πόντιοι Κοζάνης 3

*Από 11 ματς έχουν Βέροια, Πιερικός, Αλμωπός και Τρίγλια. Από 10 οι Καβάλα, Πανσερραϊκός, Ολυμπιακός Βόλου, Απόλλων Πόντου και ΑΕΠ Κοζάνης, ενώ ο Θεσπρωτός έχει δώσει 8 παιχνίδια.