Super League 2: Προβάδισμα σωτηρίας για Τρίκαλα και Δόξα Δράμας

 

Και οι τρεις μονομάχοι για την παραμονή στη Super League 2 (Τρίκαλα, Δόξα Δράμας, Καραϊσκάκης Άρτας) αναδείχθηκαν ισόπαλοι και όλα θα κριθούν την τελευταία αγωνιστική (18/5)

Απίθανη εξέλιξη είχε η 4η και προτελευταία αγωνιστική των playout στη Super League 2. Με γκολ να μπαίνουν στο τελευταίο δεκάλεπτο, τα αποτελέσματα και η κατάταξη να αλλάζει από τη μια στιγμή στην άλλη και εν τέλει στο φινάλε... δεν άλλαξε τίποτα, αφού τα ματς υψηλού ενδιαφέροντος έληξαν ισόπαλα.

Τα Τρίκαλα και η Δόξα μοιράστηκαν από έναν πόντο (1-1) και εξακολουθούν να έχουν το πάνω χέρι στην μάχη έναντι του Καραϊσκάκη. Πλέον τους αρκεί να κερδίσουν στο φινάλε, οι μεν Θεσσαλοί τον Απόλλων Λάρισας, οι δε Δραμινοί στην Πάτρα την Παναχαϊκή την επόμενη Τρίτη (18/5) για να διασφαλίσουν και μαθηματικά την σωτηρία.

Αντίθετα, ο Καραϊσκάκης Άρτας, που γύρισε μέσα σε δύο λεπτά το ματς στην Λάρισα κόντρα στον Απόλλωνα και βρέθηκε προς στιγμήν πάνω από τη γραμμή υποβιβασμού, υποχρεώθηκε σε ισοπαλία (2-2) από τους βαθμολογικά αδιάφορους Θεσσαλούς και παραμένει στη ζώνη της φωτιάς. Χρειάζεται πλέον νίκη επί της υποβιβασμένης Ιεράπετρας και να μην κερδίσουν τα Τρίκαλα ή η Δόξα, ή έστω ισοπαλία και να ηττηθεί η Δόξα (υπερισχύει στην ισοβαθμία και των δύο).

Στην Ιεράπετρα, τέλος, η Παναχαϊκή αν και βαθμολογικά, διάφορη συνέχισε με ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα κερδίζοντας στο Βουζουνεράκειο (2-3) και πλέον θα παίξει ρόλο ρυθμιστή, υποδεχόμενη την Δόξα που καίγεται για θετικό αποτέλεσμα.

Τα αποτελέσματα των playout (4η αγωνιστική)

ΟΦ Ιεράπετρας – Παναχαϊκή 2-3 (51' Βουό, 86' Κοτόπουλος - 55', 90+3 Μπάτροβιτς, 83' Γιούσης)

Τρίκαλα – Δόξα Δράμας 1-1 (47' Σταματής - 45' Μαυρίας)

Απόλλων Λάρισας – Καραϊσκάκης 2-2 (32' Σέχου, 88' Αθανασιάδης - 84' Λόβριτς, 87' Ρούνεϊ)

Playoff (4η αγωνιστική)

Κυριακή 16/5

Διαγόρας - Ιωνικός (14.45- ΕΡΤSPORTS 2)

Ξάνθη - Εργοτέλης (14.45- ERT3)

Λεβαδειακός - Χανιά (14.45- EΡTSPORTS)


Η τελευταία αγωνιστική (5η)

Playout - Τρίτη (18/5)

Παναχαϊκή - Δόξα Δράμας (15:30)

Τρίκαλα - Απόλλων Λάρισας (15:30)

Καραϊσκάκης Άρτας - Ο.Φ. Ιεράπετρας (15:30)


Playoff-Τετάρτη (19/5)

Ιωνικός - Εργοτέλης (15.30- ERTSPORTS 2)

Ξάνθη - Λεβαδειακός (15.30- ERTSPORTS)

Χανιά - Διαγόρας (15.30-ERTSPORTS 3)

Πηγή: fosonline.gr

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ