Όταν παίρνει φόρα…. – Η Βέροια 3-0 τον Ολυμπιακό Βόλου

Με τη φόρα από την «τριάρα» της Τετάρτης στο γήπεδο του Βατανιακού, η Βέροια μετέτρεψε την αναμέτρησή της με τον Ολυμπιακό Βόλου σε ένα ευχάριστο απόγευμα, στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Έτσι δεν άφησε να πάει χαμένο το ανέλπιστο δώρο του Απόλλωνα Πόντου που σημείωνε την έκπληξη της ημέρας μέσα στην Καβάλα.

Η αλήθεια είναι ότι η Βέροια στα πρώτα 45 λεπτά προβλημάτισε,ελαφρώς καθώς η «παραγωγή» της στον επιθετικό τομέα δεν ήταν στο επίπεδο μιας αποφασιστικής εμφάνισης.

Το δοκάρι στην κεφαλιά του Σκόνδρα έκανε πιο έντονη την προσδοκία ενός γκολ μέσα στα πρώτα 45 λεπτά, αλλά το γκολ αυτό δεν ήρθε.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια μπήκε στο γήπεδο με την ψυχολογία «να τελειώνουμε όσο γίνεται πιο γρήγορα» και το έκανε πράξη με το ξεκίνημα.

Ωραίος συνδυασμός, ο Πόζογλου έφυγε από τα αριστερά, πολύ καλή σέντα στο δεύτερο δοκάρι και ο Καραγιάννης από κοντά άνοιξε το σκορ και έδωσε τέλος στις οποιες ανησυχίες από το στείρο πρώτο ημίχρονο.

Ταυτόχρονα έδωσε τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να «ανοίξουν» το παιχνίδι τους, απέναντι σε μια ομάδα που μέχρι τότε ήλπιζε στο «μηδέν» και μετά το γκολ του Καραγιάννη έπαιξε ανοιχτά…

Ένα εκπληκτικό σουτ του Πόζογλου βρήκε στο δοκάρι και αυτή ήταν μόνο μία από τις ευκαιρίες που δημιούργησε η Βέροια.

Μέχρι το 76’ που δεν δημιούργησε μόνο, αλλά και «τέλειωσε» την προσπάθεια με τον Πασσά να βρίσκει με κάθετη πάσα τον Λουκίνα και αυτός με δυο αντιπάλους να τον πιέζουν, πλάσαρε τον Ξενοδόχωφ.

Μετά το 2-0 τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμη περισσότερο και το 3ο γκολ – δεύτερο προσωπικό του Λουκίνα – ήρθε στο 83’, αυτή τη φορά μετά από πάσα του Μπουκουβάλα.

Διαιτητής: Νταούλας (Δημόπουλος, Μάνος)

Βέροια:: (Παύλος Δερμιτζάκης) Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (81’ Παπαχρήστος), Μαραγκός, Σκόνδρας, Βεργώνης (81’ Μουχάλης), Μπλέτσας (63’ Οικονόμου), Καραγιάννης (63’ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου, Λουκίνας (86’ Τασιόπουλος).

Ολυμπιακός Βόλους: (Βασίλης Βούζας) Ξονοδόχωφ, Μπουτζίκος, Βασιλούδης, Βουκελάτος (59’ Νικλητσιώτης), Γιαννίτσης, Κολέλα (46’ Ρόκος), Φιλίποβιτς, Παπαδημητρίου (73’ Ντούριτς), Παπακώστας (59’ Πέλκας), Γκιοάτα (67’ Πατρώνης).