Θεσπρωτός – Βέροια 3-2 - «Ό,τι αρχίζει ωραίο … » - Προηγήθηκε νωρίς, αλλά … (βίντεο)

Αρνητικό ρεκόρ σημείωσε στο Δημοτικό  γήπεδο της Ηγουμενίτσας η ομάδα της Βέροιας η οποία παρουσίασε την χειρότερη της αμυντική λειτουργία απέναντι στην ομάδα του Θεσπρωτού.

Η κατά τεκμήριο καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος δέχτηκε τρία γκολ και μάλιστα με τρόπο που προκάλεσε έκπληξη καθώς ο Θεσπρωτός μέσα σε δυο λεπτά κατόρθωσε να ανατρέψει το σε βάρος του 0-1 με το οποίο ξεκίνησε η αναμέτρηση.

Το γνωστό «ότι αρχίζει ωραίο…» επιβεβαιώθηκε καθώς η αναμέτρηση ξεκίνησε με χαμόγελα για τη Βέροια όταν μόλις στο 2ο λεπτό σε φάση διαρκείας ο Λουκίνας άνοιξε το σκορ.

Ακολούθησε ένα σύντομο διάστημα που η Βέροια έδειχνε υπεροπλία αλλά μέσα σε δυο λεπτά ο Βελλίδης μάζεψε δυο φορές τη μπάλα από τα δίχτυα του.

Στο 10’ μετά από προσωπική ενέργεια και σουτ του Σαραντίδη και στο 12’ από σουτ του Πατσέκο από μέση απόσταση που κατέληξε στη δεξιά γωνία του τερματοφύλακα της Βέροιας.

Η Βέροια από την πλευρά της η οποία στο φετινό πρωτάθλημα πρώτη φορά αντιμετώπισε μια τέτοια διακύμανση του σκορ, έδειξε να σοκάρεται από την εξέλιξη.

Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε, δεν είχε την πιεστική εκείνη αντίδραση απέναντι σε έναν Θεσπρωτό που διαχειρίστηκε το σκορ μέχρι το σφύριγμα για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ενώ θα περίμενε κανείς μια αυξημένη επιθετικότητα της Βέροιας, μόλις στο 56΄ο Θεσπρωτός σημείωσε και το τρίτο γκολ, ύστερα από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ από τον Ραμίρεζ.

Μετά το τρίτο γκολ, ο Θεσπρωτός όπως ήταν φυσικό, ακολούθησε μια αμυντική τακτική, η οποία αποδείχτηκε αποτελεσματική, αφού η Βέροια είχε μεν ευκαιρίες, αλλά το δεύτερο γκολ ήρθε μόλις στο 92΄ με τον Πασά, ύστερα από σύγχυση στην περιοχή των γηπεδούχων.

Ουσιαστικά δεν υπήρχαν χρονικά περιθώρια για άλλη αντίδραση, και η ομάδα του Θεσπρωτού πανηγύρισε μια δίκαιη όπως φάνηκε, νίκη, απέναντι σε μια Βέροια που προσπάθησε μεν αλλά χωρίς την απαιτούμενη αποτελεσματικότητα.

Διαιτητής: Βλάχος (Ανατ. Αττικής), Βοηθοί: Καραθανάσης (Ανατ. Αττικής), Καραγιάννης (Θράκης)

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Κίναλης, Γώγος Α., Ζούρκος, Κοντοές, Κωνσταντακόπουλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας (90' Καζβιρόπουλος), Σαραντίδης (79’ Πέντσας), Γκάνσιερ, Πατσέκο (65’ Σταυρίδης), Ραμίρεζ (90' Γώγος Γ).

ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος (63’ Μουχάλης), Σκόνδρας, Μαραγκός, Βεργώνης (82’ Ντι Τζιοβάνι), Οικονόμου (44’ Μπλέτσας), Καραγιάννης, Πασάς, Πόζογλου (82’ Σιμόνι), Λουκίνας.