Βέροια – Καβάλα 2-0 – «Βασίλισσα» στο συναρπαστικό ντέρμπι κορυφής (βίντεο)

Μετά από έναν πολύ ωραίο αγώνα που η τηλεοπτική του μετάδοση έδωσε τη δυνατότητα να το δει όλη η Ελλάδα, η Βέροια αναδείχθηκε «βασίλισσα» σε ένα ντέρμπυ κορυφής που μπορεί να είχε «αμυδρό» βαθμολογικό ενδιαφέρον, αλλά το κίνητρο του γοήτρου φάνηκε εξαιρετικά ισχυρό και για τις δύο ομάδες.

Ο αγώνας ξεκίνησε κάτω από έντονη βροχή που μετέτρεψε τον αγωνιστικό χώρο σε παγίδα για τους ποδοσφαιριστές, προσδίδοντας ακόμη ποιο έντονα στοιχεία στην αναμέτρηση.

Η Βέροια μπήκε στο παιχνίδι σαν να έπαιζε τον τελικό της χρονιάς, δείχνοντας ότι ήθελε να δείξει – και έδειξε – ότι δικαιούται τα σκήπτρα του ομίλου.

Η Καβάλα πάντως αποδείχτηκε ικανή και «διαβασμένη» και αυτή ήταν που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, μόλις στο 8’ από τα 11 βήματα.

Ο Βαλαβανόπουλος εκτέλεσε το πέναλτυ που κέρδισε ο Κόκορης σε ανατροπή από τον Μπουκουβάλα, ο Βελλίδης έπσε στη σωστή γωνία, βρήκε τη μπάλα όσο χρειαζόταν για να αλλάξει πορεία και να χτυπήσει στο δεξί του δοκάρι.

Όπως είναι φυσικό ή φάση αυτή άλλαξε την ψυχολογική ισορροπία με τη Βέροια να παίρνει το πάνω χέρι και να πιέζει, δημιουργώντας και χάνοντας ευκαιρίες.

Πάντως οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν καθόλου ακίνδυνοι, αντίθετα βγήκαν αρκετές φορές στην αντεπίθεση με αξιώσεις. Όμως παρ’ όλο που υπήρξαν προϋποθέσεις εκατέρωθεν, το ημίχρονο έληξε ισόπαλο χωρίς γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε ιδανικά για τη Βέροια.  Ο πασάς πρώτα στο 53’ με παράλληλη μπαλιά έδωσε την ευκαιρία στον Λουκίνα να πετύχει το 1-0 και στο 57’ με βολίδα στο «παραθυράκι» του Κυρίτση, από το ύψος της περιοχής έγραψε το 2-0.

Ουσιαστικά η Βέροια, μέσα σε ένα ονειρεμένο 10λεπτο σφράγισε μια μεγάλη νίκη.

Η Καβάλα, παρά το 2-0 δεν συμβιβάστηκε με την επερχόμενη ήττα και προσπάθησε να πάρει κάτι περισσότερο από το τελικό και καθαρό 2-0 σε βάρος της.

Στα κάτι περισσότερο από 30 λεπτά που παίχτηκε ο αγώνας μετά το 2-0, έγινε ένας αγώνας που είχε όλα τα χαρακτηριστικά μιας αναμέτρησης ανάμεσα σε δυο ιστορικές και κατά τεκμήριο, κορυφαίες ομάδες του ομίλου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ.  Ντάουλας με βοηθούς τους κ.κ. Σάββα και Μποζαντζίδη.

Βέροια: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Παπαχρήστος, Μαραγκός, Βεργώνης (85’ Ντι Τζιοβάνι), Μπλέτσας, Καραγιάννης (70’ Σιμόνι), Πασάς, Πόζογλου (85’ Αποστολόπουλος), Λουκίνας (80’ Στάμου).

Καβάλα: Κυρίτσης, Καζαντζίδης (73’ Γιαλαμούδης), Κολλαράς, Στίκας, Παντεκίδης, Γαβριηλίδης, Κόκκορης, Θωμαίδης (84’ Παπαδόπουλος), Βαλαβανόπουλος, Ορφανίδης, Αδαμάκης (60’ Κολλάς).

Βέροια - Καβάλα 2-0 δηλώσεις προπονητών 12/6/2021

Βέροια - Καβάλα 2-0 - φάσεις και γκολ 12/6/2021