Χάντμπολ: Φίλιππος Βέροιας – Ζαφειράκης Νάουσας - Με «χρυσά γράμματα», 25-23 (βίντεο)

Με 25-23 επικράτησε ο Φίλιππος Βέροιας επί του Ζαφειράκη Νάουσας το απόγευμα του Σαββάτου στο Φιλίππειο, στον πρώτο εντός έδρας αγώνα στα πλαίσια της αγωνιστικής περιόδου για την Handball Premier.

Οι γηπεδούχοι έκαναν εντυπωσιακή είσοδο, φορώντας την καθιερωμένη κόκκινη φανέλα με χρυσά νούμερα!!

Και οι δυο ομάδες, μπήκαν στο γήπεδο αρκετά δυναμικά από το πρώτο ημίχρονο, και από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ δυο - τριών τερμάτων υπέρ των γηπεδούχων. Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 12-10.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ζαφειράκης προσπάθησε να πλησιάσει στο σκορ, αλλά η πολύ καλή άμυνα του Φιλίππου δεν άφησε περιθώρια για ενδεχόμενες ανάσες στους αντιπάλους.

Το ίδιο μοτίβο της διαφοράς των δυο – τριών τερμάτων σημειώθηκε και στο δεύτερο ημίχρονο (13-11, 15-12, 16-15, 19-17, 22-19) και ο αγώνας έληξε 25-23.

Ήταν ένας πολύ ωραίος αγώνας μεταξύ δυο ομάδων της Ημαθίας..

Φίλιππος- Ζαφειράκης 25-23 (18/9/2021)

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-4, 9-6, 11-8, 12-10 (ημχ), 13-11, 15-12, 16-15, 19-17, 22-19, 25-23.

Οι συνθέσεις:

Φίλιππος (Δομπρής): Κωστακίδης 4, Κριούτσκοφ 1, Παπαδόπουλος 2, Κουκουτσίδης 6, Εμμανουήλ, Μούγιτς 2, Κυριακίδης, Φιλόσογλου 3, Μπαλτατζής 4, Σόφρανατς 2, Παπαγιάννης 1, Στανκίδης, Άγκοβιτς, Λυκοστράτης, Ρίζος, Καραγιοβάνης.

Ζαφειράκης (Δεληγιάννης): Γαλίτης, ΛεΠεγιέ, Ρότζιος, Δασκαλόπουλος, Πίτος, Μαυροδουλάκης 6, Μπόλας 4, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας, Τσαγκεράς, Πινακούδης, Τσάτσας, Τζουβάρας 1, Διδασκάλου 2, Κανιζάι 4, Κρέξης.

Διαιτητές: Γράψας – Κυριακού. Δίλεπτα: 4-6. Πέναλτι: 4/5 – 3/3