Χάντμπολ Α2 γυναικών: Φίλιππος Βέροιας – Ελπίδες Αμυνταίου 26-26 (βίντεο)

Στα πλαίσια της Α2 γυναικών του 2ου Ομίλου, για την 5η αγωνιστική, Φίλιππος Βέροιας και Ελπίδες Αμυνταίου, αναδείχτηκαν ισόπαλες ομάδες το απόγευμα του Σαββάτου (8/2022) στο Φιλίππειο.

Ένα παιχνίδι, το οποίο από την αρχή ξεκίνησε σε «ήρεμους» τόνους, κατέληξε να αποτελεί ντέρμπι με αρκετές ανατροπές, μεταξύ δυο ομάδων που επιθυμούσαν με τον ίδιο πόθο τη νίκη.

Το παιχνίδι στα πρώτα δέκα λεπτά του πρώτου ημιχρόνου κυλούσε υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας, ενώ στη συνέχεια μέχρι και το τέλος του α’ ημιχρόνου τα «ηνία» είχε η γηπεδούχος ομάδα.

Στο δεύτερο πεντάλεπτο του β’ ημιχρόνου, οι Ελπίδες Αμυνταίου, ισοφάρισαν «18-18» βάζοντας μόλις πέντε γκολ μέσα σε πέντε λεπτά. Στο 45ο λεπτό ο Φίλιππος πήρε ξανά προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι το 50ο λεπτό, ενώ στο 55ο λεπτό, οι φιλοξενούμενες βρέθηκαν πάλι μπροστά με διαφορά δυο τερμάτων. Στο τελευταίο πεντάλεπτο του δεύτερου ημιχρόνου ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 26-26, ένα αποτέλεσμα που διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη του αγώνα, παρά τις προσπάθειες και των δυο ομάδων να κερδίσουν..

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 3-5, 7-5, 8-10, 12-10, 14-12 (ημ.), 17-13, 18-18, 22-20, 24-23, 24-26, 26-26

Φίλιππος Βέροιας (Χαραλαμπίδης): Δημητρίου Ε. (1), Τσαγγαρού Σ. (1), Σιώπη Δ., Γιαννοπούλου Π. (5), Σιαραψή Α., Βακαλφώτη Α. (2), Θεοδωρίδου Α. (2), Νικολοπούλου Ε. (8), Καραμήτσου Φ., Καραγιαννοπούλου Κ. (7), Παναγιωτίδου Ε., Παπά Ε., Σαρηγιαννίδου Μ.

Ελπίδες Αμυνταίου (Κιοσες): Βασιλείου Ε. (7), Ηλεκτρίδου Φ., Κακλίδου Α., Καπετανοπούλου Ξ. (5), Κουτσουρίδου Σ., Κουτσουρίδου Α. (2), Μίτις Μ. (2), Μπουρη Σ., Ντίνα Ε. (7), Πανταζή Π. (1), Πανταζή Σ. (2).

Διαιτητές: Νικολαΐδης - Μαυρίδης

2022 01 08 Α2 γυναικών Φίλιππος Βέροιας – Ελπίδες Αμυνταίου 26-26 (8/1/2022)