Ξάνθη – Βέροια 0-3 – «Βασίλισσα» της Ξάνθης (βίντεο)

Αποστολή στην Ξάνθη Βέϊου Σοφία, Καρολίδης Δημήτρης

Μια επιβλητική Βέροια πέρασε σαν "Βασίλισσα" από την Ξάνθη πετυχαίνοντας μια μεγάλη νίκη.

Το τελικό 3-0 επί των γηπεδούχων της Ξάνθης είναι πέρα για πέρα δίκαιο, και μάλιστα θα μπορούσε να πάρει το σκορ μεγαλύτερες διαστάσεις αν δεν χάνονταν καταπληκτικές ευκαιρίες.

Η Βέροια μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πείθοντας από το πρώτο κιόλας λεπτό σαν σύνολο με προσανατολισμούς και στόχους.

Μεσαία και αμυντική γραμμή λειτούργησαν με μοναδική αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα κλείνοντας όλους τους χώρους.

Η Ξάνθη δεν ήταν κακή, αλλά δεν μπορούσε να είναι καλύτερη απέναντι σε μια Βέροια που παρουσίασε τέτοια πληρότητα.

Επιθετικά η «Βασίλισσα» έδειξε ότι μπορεί να παίξει εξίσου καλά τόσο το παιχνίδι των αντεπιθέσεων όσο και το παιχνιδι κατοχής, κάτι που επιβραβεύτηκε από το τελικό σκορ.

Χωρίς να κινδυνεύσει σε καμία περίπτωση και κρατώντας τους επιθετικούς της Ξάνθης μακριά από την περιοχή του Βελλίδη, η Βέροια προηγήθηκε στο 29’ με τον Γιακουμάκη σε μια φάση που η Βέροια κατόρθωσε να απενεργοποιήσει ουσιαστικά την άμυνα των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο θα περίμενε κανείς μια πίεση από πλευράς Ξάνθης. Αντίθετα, η ΒΕΡΟΙΑ ήταν αυτή η οποία μπήκε στο παιχνίδι επιζητώντας το δεύτερο γκολ και δικαιώθηκε για την επιλογή της.

Μόλις στο 2ο λεπτό της επανάληψης ο Μούργος με μια καταπληκτική λόμπα πέρασε τη μπάλα πάνω από τον Ίτσο και έγραψε το 0-2 μέσα σε ξέφρενα πανηγύρια.

Από το σημείο αυτό και μετά, η Ξάνθη είχε πλέον μόνο θεωρητικές ελπίδες για να πάρει κάτι από αυτό το ματς αλλά χωρίς να πετύχει κάτι καθώς όλη της η ενέργεια τέλειωνε μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής της Βέροιας.

Οι φιλοξενούμενοι με άψογη αλληλοκάλυψη όχι μόνο κράτησαν μακριά τις όποιες επιθέσεις της Ξάνθης, αλλά θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο γκολ πολύ νωρίτερα αν ο Πασάς δεν έχανε στο 53’ μια ευκαιρία από αυτές που συνήθως τελειώνει σε γκολ με το ένα πόδι!

Μέχρι την εκπνοή της αναμέτρησης, η Βέροια είχε τον έλεγχο και στο 92’ ο Πόζογλου επισφράγισε τον θρίαμβο από τα 11 βήματα σε πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε ο ίδιος.

Μετά το τέλος του αγώνα, στα αποδυτήρια της Βέροιας επικρατούσε πανηγυρική ατμόσφαιρα. Τους παίκτες και το τεχνικό τιμ συνεχάρη προσωπικά ο Πρόεδρος της ομάδας, Αχιλλέας Μπίκας και μέλη της Διοίκησης που ταξίδεψαν στην Ξάνθη.

Στις δηλώσεις του ο προπονητής της Βέροιας, Παύλος Δερμιτζάκης κράτησε χαμηλούς τόνους, υπογραμμίζοντας ότι η σπουδαία αυτή νίκη είναι αποτέλεσμα της δουλειάς που γίνεται και της λειτουργίας όλου του συλλόγου.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Βουρνέλης (Μακεδονίας), με βοηθούς τους κ.κ. Νατσιόπουλο και Αϊναλή (Μακεδονίας).
ΞΑΝΘΗ: Ίτσο, Μπάτζιος, Πολίμος, Παπάζογλου, Τζανακάκης (57' Δεληγιαννίδης), Γκινσάρι (57' Κρητικός), Δόρης (46' Θυμιάνης), Ιμπραϊμι (68' Διαμαντόπουλος), Τσέλιος, Μονρόουζ (46' Αλί Μπαμπά), Γκόμεζ.
ΒΕΡΟΙΑ: Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου (70' Μπλέτσας), Γαβριηλίδης, Μούργος (78' Ορφανίδης), Φοφανά (70' Πόζογλου), Πασάς, Γιακουμάκης.

Ξάνθη - Βέροια 0-3 τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα από την ΕΤ3 (βίντεο)

Ξάνθη - Βέροια 0-3 - δηλώσεις του προπονητή της Βέροιας Παύλου Δερμιτζάκη (22/1/2022)