Πολυβόλο!!!! – Βέροια – Απόλλων Πόντου 5-0 (βίντεο)

Μια Βέροια με «στόφα» μεγάλης ομάδας και ποιότητα πρωταθλήτριας, υπέταξε τον Απόλλωνα Πόντου, στον εξ αναβολής αγώνα που έγινε το απόγευμα της Τετάρτης.

Η «Βασίλισσα» ήρθε με φόρα από την Ξάνθη και «κεφαλαιοποίησε» την σπουδαία νίκη της Κυριακής στη Θράκη.

Αγωνιστικά η αναμέτρηση απέναντι στους Καλαμαριώτες διήρκησε ουσιαστικά μόλις 7 λεπτά, όταν το σκορ ήταν ήδη 2-0!!!

Μόλις στο 4ο λεπτό από σέντρα του Μούργου, η μπάλα βρήκε λίγο στον Καλογέρη και κατέληξε στη δεξιά γωνιά του Πίτκα.

Πριν κοπάσουν καλά – καλά οι πανηγυρισμοί, ο Φοφανά ξεχύθηκε από αριστερά, έκανε παράλληλη σέντρα, Μούργος και Πασσάς κινήθηκαν προς τη μπάλα, ο πρώτος έκανε προβολή και ο Πασσάς που τη βρήκε στη συνέχεια χρίστηκε σκόρερ!!!

2-0 με συνοπτικές διαδικασίες…

Οι φιλοξενούμενοι δεν έδειχναν να μπορούν να αντιδράσουν και η Βέροια, χωρίς να ανεβάσει στροφές, είχε τον πλήρη έλεγχο και την επιθετική δημιουργία.

Η εξέλιξη του σκορ ήταν μάλλον αναμενόμενη, καθώς μέχρι το 3-0 μεσολάβησαν ωραίες επιθετικές ενέργειες και καλές ευκαιρίες.

Στο 40’ ο Πασσάς πήρε μια ωραία μπαλιά από τον Μούργο. έκανε μια κούρσα από δεξιά, πάσαρε στον Γαβριηλίδη και αυτός με σουτ έγραψε το 3-0.

Με την εκπνοή του ημιχρόνου, σε μια στιγμή που οι φιλοξενούμενοι επιχείρησαν να βγούνε ψηλά, μια ωραία μπαλιά του Οικονόμου έδωσε τη δυνατότητα στον Φοφανά να βγει στην πλάτη της άμυνας του Απόλλωνα και με ωραίο πλασέ έγραψε το 4-0.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν μπορούσε να έχει άλλη μορφή, πέρα από μια «διαδικασία». Για τους φιλοξενούμενους το «μοιραίο» ήταν δεδομένο και για τη Βέροια δεν υπήρχε λόγος για σπατάλη δυνάμεων χωρίς λόγο.

Άλλωστε και στο ρελαντί η Βέροια ήταν αυτή που είχε το πάνω χέρι στην εξέλιξη του αγώνα, κάτι που επιβεβαιώθηκε με το παρθενικό γκολ του Κουάτεγκ που έγραψε το 5-0 στο 77’ με σουτ έξω από την περιοχή.

Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Τσέτσιλας από το ΣΔ Γρεβενών με βοηθούς τους κ.κ. Φαλτάκα του ΣΔ Γρεβενών και Καμπερίδη από τον ΣΔ Καβάλας

Βέροια: Βελλίδης, Μπουκουβάλας (60' Μουχάλης), Πεταυράκης, Σκόνδρας (60' Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (60' Πόζογλου), Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης (76' Καπνίδης), Φοφανά (76' Κουάτενγκ), Πασάς.

Απόλλων Πόντου:  Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Πατί, Σουντουρά (73' Φράγκος), Ενομό, Νασέρ (61' Λουφάκης), Τσιμίκας, Καλογέρης, Αμαραντίδης, Ελέ, Εσαλό.

Βέροια - Απόλλων Πόντου 5-0 - Δηλώσεις Παύλος Δερμιτζάκης προπονητής Βέροιας (26/1/2022)

Βέροια - Απόλλων Πόντου 5-0 Τα γκολ και τα καλύτερα στιγμιότυπα από την ΕΤ3 - Εξ 'αναβολής 12η αγ. 26/1/2022